Vůně fialové bylinky je tak opojná, že snad neexistuje nikdo, kdo by ji nemiloval. Svazek čerstvé nebo sušené levandule navíc vypadá krásně jako bytový doplněk. Jaké má léčivé účinky a proč by neměla chybět ve vaší domácnosti? Pojďte se podívat na tuto voňavou rostlinku blíže.
Krásná a opojná
Naše babičky si dávaly pytlíček se sušenou levandulí do prádelníku, údajně pro ovonění každého kousku oblečení. Pravdou ale je, že levandule účinně odpudí každého škůdce, mezi něž patří také šatní mol. Proto je ve vašem šatníku nejen voňavou, ale také praktickou pomůckou.
Mimo tuto praktickou část se vám bude hodit levandule také jako krásný a designový doplněk. V obýváku na konferenčním stolku nebo na komodě v ložnici bude sušený svazek vypadat velmi romanticky.
Léčivé účinky
Působí skvěle na úzkosti a deprese, snad díky té krásné a příjemné vůni. Levandule zkrátka dokáže zvednout náladu kdekomu, pomáhá také pro uklidnění a na podporu trávení.
Máte problém s nespavostí? Do vaší ložnice nutně potřebujete svazek levandule nebo šitý malý polštářek plněný levandulí. Díky ní se totiž kvalita spánku o mnoho zlepší a prohloubí.
Na podporu klidu a zmírnění úzkostí
Esence z levandule prokazatelně uklidňuje mysl a zmírňuje pocity úzkostí. Levandulový olej dokonce umí zvýšit účinek sedativ, které na úzkostné stavy užíváte. Její vůně se často doporučuje pro čas relaxace, ženy si často kupují levandulovou vodu v rozprašovači, kterou používají před spaním.
Využijte levandulový olej na maximum
Levandulový olej má mnoho dalších využití než jen pro uklidnění vašeho psychického stavu. Můžete jej totiž uplatnit i v případě poranění. Skvěle funguje jako dezinfekční prostředek, a tak pomáhá hojit rány a odřeniny.
To, že levandule funguje proti šatním molům, už víme. Dobře ji ale využijete také na vaší terase či zahradě. Pokud si vysadíte vlastní levanduli vedle záhonu se zeleninou, můžete si být jisti, že se žádný škůdce k vaší úrodě nepřiblíží. Levanduli ve spreji můžete použít také na vlastní tělo jako repelent proti komárům při večerním posezení na terase.
Máte problémy s trávením?
Levandulový olej nebo čaj pomáhá k uvolnění hladkého svalstva v oblasti trávicího traktu. Také podporuje tvorbu žluči a trávení všech tuků. Skvěle vám pomůže proti nepříjemnému nadýmání a celkově zlepší vaše trávení i vylučování.
Jak využít levanduli v kuchyni?
Možností pro využití levandule je mnoho. Nejčastěji se suší a používá pro vaření čaje. Výrobou levandulového sirupu ale rozhodně nic nezkazíte. Takový sirup můžete totiž užívat po celý rok, v případě dobrého uskladnění. Sirup je navíc mnohem zdravější než chemicky připravené šťávy.
Některé hospodyně z ní připravují také levandulový ocet, přidávají ho do ovocných džemů nebo vyrábí levandulový cukr. V letních dnech můžete také experimentovat při výrobě zmrzliny a přidat do ingrediencí pár květů. Dobře se hodí také v kombinaci s rozmarýnem, dobromyslem a tymiánem jako základ pro božskou marinádu na maso při letním grilování.
Kam se ještě levandule hodí?
Ať už máte jen malý balkon nebo velkou zahradu, levandule by rozhodně chybět neměla. Malé keříky plné drobných, fialových květů vám rozzáří celý exteriér. Díky tomu, že levandule není jen okrasná rostlina, můžete využít tuto bylinu na maximum. Jestliže se rozhodnete pro pěstování levandule ve větším množství, myslete na to, že se jedná o polokeř, který dorůstá až do výšky 80 cm.
Miluje světlé, slunné a sušší místo, kde si vychutná své období květenství od června do srpna.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Domácí repelent: Jak ho vyrobit a bezpečně se chránit před hmyzem?
Aloe vera jako zázrak v květináči. Co umí a jak se o rostlinu starat?