Odhalte zánět prsu včas a dejte se do jeho léčení. Víme, jak vám ulevit

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
zánět prsu

Mastitida neboli zánět prsu je poměrně častý jev, se kterým se potýkala nejedna maminka. Dochází k němu během kojení, kdy se mléčné kanálky ucpou a vyvolají zánět (infekci). Jak se zánět prsu projevuje a jak si od tohoto nepříjemného a bolestivého problému ulevit?

Co je zánět prsu neboli mastitida?

Mastitida je infekce, která se vyvíjí v prsní tkáni. Bolestivý stav způsobuje, že jedno prso je oteklé, červené a zanícené. Ve vzácných případech postihuje obě prsa. Mastitida je typ benigního (čili nerakovinného) onemocnění prsu. Zánět prsu se nejčastěji vyskytuje během prvních šesti až dvanácti týdnů kojení.

Jak se projevuje?

Mnoho maminek, které mají tu zkušenost se zánětem mléčných žláz, popisuje tento stav jako nepříjemný a bolestivý. Mezi nejčastější doprovodné příznaky patří:

  • bolest prsou
  • pocit pálení
  • únava
  • teplota, horečka
  • bolesti hlavy
  • výtok z bradavky
  • nevolnost, zvracení
  • hrudky v prsu

Jak si ulevit od zánětu prsu?

Při zánětu prsu může ošetřující lékař mamince předepsat antibiotika. Existují ale i babské rady, které můžete na mastitidu vyzkoušet – třeba ještě před tím, nežli se rozhodnete vydat k lékaři a vyfasovat si tam prášky.

mastitida

Zánět prsu je velmi nepříjemný a bolestivý. (foto: depositphotos)

Teplé zábaly

Aplikujte teplé, vlhké zábaly na postižené prsy každých několik hodin nebo si vlezte pod sprchu, kde si na ňadra nechte téct teplou vodu. Ve sprše můžete prsu ulevit odstříkáním mléka.

Časté kojení

I když může kojení projevy zánětu prsu zhoršovat, nemusíte se bát, že by bylo pro miminko nebezpečné a právě naopak vám může ve finále ulevit. Kojte každé dvě hodiny nebo častěji, aby mléko protékalo mléčnými kanálky. V případě potřeby použijte odsávačku k odsátí mléka mezi krmením.

Pitný režim

Dbejte na dostatečný pitný režim. Pijte čaje na podporu tvorby mateřského mléka a nebojte se, jak bylo zmíněno výše, častěji odstříkávat, aby mléko proudilo a nestagnovalo.

Masáže

Masírujte oblast jemným krouživým pohybem, kdy začněte na vnější straně postižené oblasti a postupujte směrem k bradavce. Masírovat prsa můžete několikrát během dne.

prsa

Masáže prsu pomáhají na již vzniklý zánět. (foto: depositphotos)

Tvaroh

Jednou z léty prověřených babských rad je udělat si tvarohový zábal. Použijte k tomu klasický tuhý tvaroh (ne ve vaničce), silnou vrstvu rozložte na postižené prso a zabalte. Tvaroh do sebe natáhne zánět a “vyschne”, zhrudkovatí. Opakujte klidně několikrát během dne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Správná technika kojení je základ

Potraviny vhodné při kojení

Mohlo by se vám také líbit: