Někteří lidé neudělají bez diáře ani krok, zatímco jiní se s ním nikdy nenaučí pracovat. Diář je přitom nesmírně praktická věc, díky které máme přehled o našich budoucích i minulých aktivitách a povinnostech. Organizace času je neocenitelná dovednost, kterou byste měli dětem pomáhat rozvíjet. V předškolním věku je s něčím takovým ještě nezatěžujte. Pravý čas nastane, jakmile se vaše dítě naučí číst a psát.
Jak vybrat ten správný?
Začněte tak, že (pokud nemáte svůj vlastní) si pořídíte diář také, protože v tomto věku jsou rodiče pro děti ještě velkým vzorem. Diář pro vašeho potomka seženete v hračkářstvích nebo v dobře zásobených papírnictvích či knihkupectvích. Je dobré vzít dítě na nákup sebou, aby si vybralo ten, který mu bude nejvíce sympatický. Diář nebo chcete-li, dětský zápisník by měl samozřejmě splňovat několik kritérií:
- Velikost – nesmí být ani moc malý ani moc velký. Maximálně o velikosti A 5.
- Váha – neměl by být příliš těžký, aby si ho mohlo dítě nosit všude, kde ho bude potřebovat.
- Rozložení – dejte přednost těm diářům, které mají pro jeden den v měsíci vyhrazenou celou stránku. Pro malé děti by bylo obtížné vpisovat své poznámky na malý prostor.
- Dále by diář měl obsahovat pár stránek na poznámky, školní rozvrh a další vychytávky jako je např. násobilka, vyjmenovaná slova atd.
Při nákupu tedy uděláte nejlépe, když předem vyberete pár diářů a teprve z těch dáte dítěti vybrat. Bude mít pocit samostatnosti a zároveň se vyvarujete dohadování, pokud by si vybralo nevhodný typ.
Co do něj zapisovat?
Začněte se zapisováním těch veselejších věcí, jako jsou jeho vlastní narozeniny, prázdniny, dovolené a návštěvy u kamarádů. Teprve potom, až si na diář zvykne, přidejte ryze praktické záznamy. To znamená den, kdy píše písemku, návštěvy u lékaře atd. Pochopitelně ho jinak nechte, aby si do svého osobního diáře zapisovalo i ostatní informace, které samo uzná za vhodné.