Jak ochránit dítě před nebezpečím na internetu. Menší kontrolujte, větší poučte o hrozbách

od Michaela Romanová
0 komentář
internetu

Říká se, že dnes je svět bezpečnější, než býval dřív, a to především pro děti. Spousta hrozeb upadla, avšak na scénu přišel jeden veliký strašák – INTERNET. Je to velmi zrádný a těžký protivník. Dětem s ním hrozí mnohá nebezpečí. Ony si to bohužel neuvědomují. Neví, co se jim může stát, když sedí doma v obývacím pokoji. Děti mnohdy ani nevnímají, že internet je stále realita a žádná fikce.

Chytré telefony, tablety i aplikace. Bez internetu už nedokážeme téměř fungovat. Stal se nedílnou součástí našich životů. Je tedy přirozené, že děti se s ním potýkají již od narození. Vnímají, jak s internetem rodič pracuje a velmi rychle se od něj učí. Malé děti jsou velice chápavé. Až do té míry našich pocitů, že mají internet a chytré elektrospotřebiče v krvi. Intuitivně s nimi dokáží pracovat bez jediného zaváhání. Proto je nutné působení dětí na internetu krotit od útlého dětství, a tím je i ochraňovat. Kyberútok nebo šikana nikdy nebyla jednodušší. Zaútočit je dnes opravdu snadné. Jak ochránit své dítě na internetu? Je to vůbec ještě v moci rodiče?

Mějte přehled

Jedno z nejzákladnějších pravidel ochrany dítěte na internetu je vědění. Mít přehled a povědomí o tom, co potomek na internetu sleduje a v jakých aplikacích tráví nejvíce času. Přemístěte stolní počítat do frekventovaných prostor. Ideální je například obývák, trávíte zde přes den dostatek času na to, aby obrazovka počítače byla stále pod dozorem. Vy tak víte, na jakých stránkách se dítě pohybuje.

Skvělým pomocníkem sondování obsahu je rodičovská kontrola. Hodí se především u dětí mladšího věku či u zařízení, kde lze snadno schovat obrazovku (tablet nebo telefon). Kontrola automaticky blokuje nevhodný obsah nebo můžete korigovat, na které webové stránky se dítě dostane či jaké soubory může stahovat. Lze ji nastavit v prohlížeči, v některých případech ji nabízí sami poskytovatelé internetového připojení.

Všechna zařízení pod kontrolou

Další zásadou, která hodně přispívá k bezpečnosti dítěte na internetu, je přehled a zabezpečení zařízení, která se připojují na vaši Wi-Fi. Myslí se opravdu všechna zařízení – telefony, tablety, počítače, routery, herní konzole, pomocníci v chytré domácnosti. Opatřete všechna zařízení ochranným antivirem. Ten vás upozorní a zastaví případnou internetovou hrozbu, ať už se jedná o vir či jiné napadení počítače. Pro správnou funkčnost si hlídejte nové aktualizace.

internet

Malé děti mějte při používání internetu pod dohledem. (foto: depositphotos)

Mluvte, mluvte, mluvte

Jestliže je vaše dítě dostatečně velké na užívání internetu, tak je pravděpodobně dostatečně velké i na poučení o hrozbách na něm. Nebojte se s dětmi bavit o působení na internetu, o nebezpečích a o tom, co mohou sdílet, a co ne. Upozorněte je, že určité citlivé informace (jméno, telefonní číslo, adresa bydliště, fotografie nebo zprávy) by se nikdy neměly dostat do cizích rukou. Lze je velmi rychle a snadno zneužít.

Ačkoliv vám i dětem to může být nepříjemné, zmiňte se o tzv. sextingu. Jedná se o zprávy s choulostivým až sexuálním obsahem, mohou obsahovat videa i fotky. I když je ihned smažete, na internetu zůstanou navždy. Uživatel nemá kontrolu nad tím, kdo videa a fotky viděl, kdo si je uložil. Proto přemýšlejte, co zveřejňujete.

Nezapomínejte děti upozorňovat ani na phishing. Zprávy, emaily i SMS, které se opakovaně objevují ve vyskakovacích oknech. Mají navodit pocit důvěryhodného odesílatele. Dostanete se přes ně však na stránky, které žádají o citlivé informace. Důležité je na takové zprávy, odkazy a okna vůbec nereagovat. Pozor, dnes je těžké odhalovat fake od pravosti!

Zkrátka mladší děti na internetu nespouštějte z očí vůbec a ty starší důkladně poučte a vysvětlete jim úskalí. Je to snadné, nereagovat na nic podezřelého a než něco vyvěsím na internet, tak si to 3× rozmyslím. Nezapomeňte: co se objeví jednou na internetu, nikdy nelze beze stopy smazat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Šikana: Jak poznat, že vaše dítě není ve škole v bezpečí?

Vliv sociálních sítí na naše nejmenší. Jak co nejvíc zamezit škodám?

Mohlo by se vám také líbit: