Epidurál – ano, nebo ne?

od Bc. Lucie Drahošová
0 komentář

Přípravy na očekávané miminko obnáší již v době těhotenství mnohé rozhodování. O tom jak se bude miminko jmenovat, ve které porodnici by mělo přijít na svět, a také jak by měl porod probíhat. Při těchto úvahách vás jistě také napadla možnost využití epidurální analgezie. Než se ale definitivně rozhodnete, je dobré znát všechna pro i proti.

Pozitiva epidurální analgezie

Epidurální analgezie je známým prostředkem k utišení silné bolesti v průběhu porodu, a v tomto ohledu skutečně skvěle funguje. Proto pokud žena bolest intenzivně prožívá, může si takto pomoci. Zejména u dlouhých porodů nabízí „epidurál“ možnost odpočinku. Vhodný je přitom i pro císařské řezy.

Negativa epidurální analgezie

Pro „epidurál“ se musíte rozhodnut s předstihem, protože před aplikací je potřeba nejprve provést testy kvůli vyloučení kontraindikací jako je porucha srážlivosti krve nebo alergie. Zejména pro prvorodičky může být ale obtížné rozhodnout se, nakolik bude bolest zvladatelná i bez utišujících léků.

Zároveň je potřeba počítat s tím, že analgezie nezabere hned (účinek se dostaví za 20 až 30 minut). Proto pokud se rodička již dostala do druhé doby porodní, je na epidurál pravděpodobně pozdě.

Také aplikace jehlou v pozici s prohnutými zády nemusí být příliš příjemná.

Při použití epidurálu je navíc kromě snížení bolesti snížena také intenzita porodních kontrakcí, což vede k nutnosti urychlit porod, například aplikací oxytocinu. Tyto zásahy pak zvyšují riziko operativního ukončení porodu, a to císařským řezem nebo kleštěmi.

Mezi vzácná negativa využití epidurální analgezie patří také pozdější bolesti hlavy, bolest v okolí místa vpichu, pokles krevního tlaku, nevolnost, a v nejhorším případě i znecitlivění dolních končetin. Tyto následky jsou ale skutečně jen ojedinělé.

 

Mohlo by se vám také líbit: