Vaše miminko je konečně na světě a vy si užíváte první společné chvíle jako rodina. Dokonce i kojení se vám perfektně daří, a přesto s ním přichází i první dny pláče a častého zvracení. Může se jednat o laktózovou intoleranci, která zkomplikuje následující období. Jak intoleranci na laktózu rozpoznat a čím takový zdravotní problém léčit?
Intolerancí na laktózu trpí v dnešní době mnoho lidí, a nejedná se pouze o kojence. U dospělých nebo dospívajících lidí je celkem dobře řešitelná, jednoduše se změní jídelníček a vyhnete se mléčným výrobkům. Jak se ale řeší tento problém u miminek, která jsou závislá na mateřském mléku?
Co je laktóza
Ze všeho nejdříve je důležité si vysvětlit, co to vlastně laktóza je. Mléčný cukr, známý hlavně pod názvem laktóza, je asi v sedmi procentech obsažený v lidském mléku. Jedná se o složení dvou cukrů D-alukózy a A-galaktózy. Aby mohla být laktóza v našem těle dobře vstřebatelná, je nutné ji umět dobře trávit a v těle rozložit na zmíněné typy cukrů.
Laktóza je skvělým příjmem energie a celkové výživy, proto je také obsažena v mateřském mléce. Pro správný růst a vývoj dítěte je ale také nutné, aby laktózu dobře přijímalo a umělo rozštěpit na druhy cukrů, později také dobře trávit. To se děje pomocí laktázy, což je enzym pomáhající štěpit cukry. Tato schopnost s růstem dítěte pomalu slábne, a tak i může úplně zmizet schopnost přijímat laktózu.
Druhy laktózové intolerance
- Vrozená intolerance — jen zřídka se může objevit intolerance na mléko hned od narození dítěte. Takové miminko není schopné trávit mléčné výrobky již po celý život.
- Primární intolerance — tento typ intolerance je naopak nejvíce obvyklý. Jedná se o slábnutí schopnosti trávit mléčný cukr, která se snižuje postupem věku.
- Sekundární intolerance — pokud se naruší tenké střevo vlivem vážné nemoci, pak může dojít k poškození enzymu, který pomáhá s tolerancí laktózy. Děje se tak zejména u Crohnovy choroby, při celiakii nebo jiných střevních či autoimunitních onemocněních.
Jak poznat intoleranci na laktózu?
Pokud máte podezření na laktózovou intoleranci, sledujte především příznaky této nemoci. Projevuje se většinou maximálně do dvou hodin po kojení. Může se jednat o abnormální množství plynatosti a velké, nafouknuté bříško. Intolerance je také doprovázená průjmem, bolestí břicha a „škrundáním“ v něm.
U dospělých jedinců můžete intoleranci pozorovat také větším neklidem, depresí, závratěmi, častou bolestí hlavy nebo nadměrným pocením. Pokud mléčné výrobky vysadíte, všechny tyto problémy zmizí během několika málo dnů.
Poraďte se s lékařem
Jestliže vaši malou lásku trápí bolesti bříška a jeho nafouknutí po každém kojení, pak jistě brzy začnete tento problém řešit. Ačkoliv se intolerance může lehce u malých dětí zaměnit s pouhou nadměrnější plynatostí, není dobré nad tím mávnout rukou. Poraďte se s vaším pediatrem, který také může udělat intoleranční test. Ten vám jasně prokáže, zda vašemu děťátku prospívá mateřské mléko, či nikoliv.
Jak intoleranci léčit?
Existuje možnost enzymové terapie, kdy se do těla dostává chybějící enzym, který pomáhá s trávením laktózy. Enzymy se prodávají v různých produktech, pro dospělé se nachází také v některých druzích hub. Také je dobré doplňovat vápník, který při bezlaktózové stravě tělu může chybět. U miminek naštěstí existuje v dnešní době několik druhů bezlaktózového mléka, které je vhodné pro jejich růst a výživu.
Celý tento proces je však potřeba řešit nejdříve s pediatrem, odstavení od mateřského mléka a jeho nahrazení umělým bez laktózy předchází právě intolerantní test.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
I při bezlepkové dietě lze vařit chutně
Trpíte ekzémy? Dopřejte si koupel z ovesných vloček