Moderní medicína dokáže hotové zázraky. Své o tom vědí ženy, které otěhotněly díky umělému oplodnění. Těch v České republice průběžně přibývá a mezi lety 2007 a 2013 stoupl počet případů ze 17 tisíc na více než 27 tisíc. Možná však netušíte, že první české „dítě ze zkumavky“ přišlo na svět již v roce 1982. Za svůj život vděčí uznávané osobnosti z řad lékařů, vědců a pedagogů Ladislavu Pilkovi.
Jméno Ladislava Pilky je veřejnosti dobře známé – vždyť se mu podařilo něco jedinečného. Dnes sice centrum asistované reprodukce jeho metodu GIFT již nepoužívá, ale na počátku 80. let šlo o revoluci.
Metoda GIFT spočívala v přenosu vajíčka se spermií přímo do vejcovodu. Nyní je umělé oplodnění realizováno metodami IVF-DO (darovaná vajíčka), IVF-DE (dárcovství vajíček i spermií), IVF-DS (darované spermie) a IVF (vlastní vajíčka).
Pilka v rozhovorech uvedl, že v Československu nebyl dostupný potřebný materiál a speciální stříkačky sehnal na Slovensku ve Staré Turé. Přesto byly nevyhovující a sestřičky musely dopilovat špičky. Dodavatelem hadiček se stali vojáci a speciální komůrku pak vyrobil jeden z Pilkových kolegů.
Ani poměrně provizorní podmínky však týmu českých odborníků nezabránili v tom, aby jen čtyři roky poté, co se v Británii narodilo první uměle počaté dítě (holčička). Pilka zdůraznil, že se na veřejnost nedostaly žádné fotografie ani jméno – diskrétnost byla pro obor asistované reprodukce odjakživa velmi důležitá.
Zájem o umělé oplodnění výrazně stoupá a s tím jde ruku v ruce počet reprodukčních center. Zatímco v roce 1993 jich bylo 26, v současné době jich je klinik více než 40. S ročními tržbami kolem tří miliard korun jde o jeden z nejziskovějších zdravotnických oborů.