Kdy dítěti koupit první mobilní telefon

od Kachlíková
0 komentář

„Tatí, Martínek měl ve školce telefon! A Natálka taky kdysi telefonovala babičce ze svého telefonu, když jsme byli na procházce! Já už chci taky telefon, proč ho oni mají a já nemůžu?!“

Jestli máte dítě, které navštěvuje mateřskou školu, možná jste se s něčím podobným také setkali. Nevěřícně přesvědčujete vašeho potomka, že to určitě nebyl skutečný telefon, že to byla jen hračka. Ono ale trvá na svém, že byl skutečný. Jaký věk je dostatečný na to, aby mělo dítě svůj mobilní telefon?

Telefon ve skříňce školkaře

Odborníci radí, že naše děti v mateřské škole určitě telefon nepotřebují. Nač je zbytečně zatěžovat už takhle malé starostí a zodpovědností, které díky vlastnictví telefonu získají. Dítěti je telefon ve školce k ničemu. Pokud ho potřebujeme kontaktovat, mělo by se tak stát prostřednictvím paní učitelky. V opačném případě to platí stejně. Stane-li se něco dítěti nebo z nějakého důvodu potřebuje mluvit s rodičem, vyučující učitelka je ten, kdo kontakt zajistí.

Nástup do první třídy

Přibližně 15% rodičů koupí svému dítěti telefon zároveň s nákupem školní aktovky. Odborníci se shodují, že ani v tomto případě není nutné, aby dítě telefon mělo, zvláště když jej do školy vodíme a také si ho vyzvedáváme.

Dobré opodstatnění má v tomto věku nákup telefonu v případě, že vám nezbývá nic jiného, než po pár dnech ve škole nechat chodit šesti – sedmileté dítě do školy samotné. Jednoduše si z práce zkontrolujete, zda v pořádku dorazilo a také ono se na vás bude moct obrátit, kdyby mělo problém.

Plná třída mobilů

Kolem desátých narozenin už má ve třídě telefon většina žáků. Mají své kroužky, zájmy, už se chtějí zastavit po škole u kamaráda, u babičky a telefon jim umožní zeptat se vás, dát vám vědět, kde jsou.

Vy zase budete vědět, kde dítě je a předejdete zbytečným obavám. Dítě zároveň ochráníte před možnou diskriminací, nebo šikanou ze strany spolužáků z důvodu, že vaše dítě “nesplňuje požadavky“ doby.

Mohlo by se vám také líbit: