Zejména v prvních týdnech po narození vašeho miminka bude kojení znamenat většinu vašeho denního programu. Novorozená miminka pijí pomalu, a proto kojení trvá i desítky minut. O to více je proto potřeba najít tu správnou polohu pro matu i dítě, aby kojení bylo úspěšné, ale také pohodlné.
Poloha vleže na boku
Tato poloha patří mezi maminkami k jedné z nejoblíbenějších, neboť nabízí nesmírné pohodlí. Je však vhodná až pro zkušenější maminky i miminka, která už umí bez potíží pít z prsu. Maminka leží na boku, dítě je k ní celým tělem natočeno a pije z dolního prsu. Alternativou je i pití z horního prsu, kdy však trup matky musí být více nakloněn k dítěti.
Poloha vsedě
Tato poloha je nejčastěji využívaná u novorozených miminek. Na dítě je totiž dobře vidět a dobře se s ním manipuluje. Poloha vypadá tak, že maminka sedí s opřenými zády, miminko leží v ohbí její paže, kdy předloktí podpírá dítěti záda, a prsty zadeček. Dítě je při této poloze dobře fixováno jednou rukou, zatímco druhou (opačnou k prsu) matka může přidržovat prs.
Poloha vpolosedě
Modifikací polohy vsedě je poloha vpolosedě, která je vhodná pro maminky po císařském řezu. Maminka je opět opřená, ale záda nejsou tolik vzpřímená. Pod koleny maminky je navíc polštář, takže kolena jsou pokrčená. Dítě leží o něco výše, a tudíž netlačí na jizvu po císařském řezu.
Poloha tanečníka
Při této poloze je dítě pevně drženo u prsu, proto je vhodná pro děti, které mají problémy s přisáváním či sáním a také pro nedonošené děti. Poloha vypadá tak, že dítě leží na matčině předloktí (podloženém polštářem), a druhá ruka podepírá prs téže strany. Pro větší děti však není tato poloha vhodná, protože těžší dítě není pohodlné takto udržet.
Poloha fotbalová
Při fotbalové poloze dítě leží zezadu podél boku matky a na jejím předloktí. Ruka podepírá ramínko, prsty pak hlavičku. Nožky směřují k zádům a dítě je kojeno z bližšího prsu. Tato poloha je velmi vhodná při kojení s poraněnými a také plochými bradavkami, pro ženy s velkými prsy, ale i pro kojení dvojčat.