Každá matka chce pro své miminko samozřejmě to nejlepší. A tím je v první řadě mateřské mléko. Ne každá maminka má ale to štěstí, že má mateřského mléka dostatek, nebo se jí prostě nechce spustit. Existují ale přírodní způsoby, jak zvýšit produkci mléčných žláz a dát dítku tolik mléka, kolik jen potřebuje.
Pijte hodně vody
Pokud jste dehydrovaná, ani mléko se vám nebude tvořit. Mějte tak stále po ruce láhev s čistou vodou a pijte kdykoli, kdy to bude možné. Snažte se také jíst potraviny, které jsou bohaté na vodu, a to hlavně ovoce a zeleninu.
Potraviny pro tvorbu mateřského mléka
Nemusíte jíst konkrétní potraviny, nicméně je třeba dodržovat hlavně vyváženou stravu, která zahrnuje již zmíněné ovoce a zeleninu, ale také obiloviny a potraviny bohaté na bílkoviny a tuky. Samozřejmě jen ty zdravé tuky. Na fastfood zapomeňte. Vyhněte se potravinám, které nadýmají, vaše dítě by pak po kojení mohlo trpět prdíky.
Nejlepší potraviny:
- špenát
- fenykl
- ječmen
- ovesná kaše
- celozrnné potraviny
- papaya a další
Vyhněte se stresu
Je jasné, že s příchodem nového člena rodiny se váš život stane poněkud stresující, nicméně věřte, že právě stres stojí za tím, že nemáte dostatek mateřského mléka. Pečujte nejenom o své dítě, ale také o sebe. V případě, že všechno nestíháte, nebojte se požádat partnera nebo rodinu o konkrétní pomoc. Také návštěvy byste měli doma omezit minimálně po dobu šestinedělí. A rovněž nedostatek spánku je pro tvorbu mléka opravdu zdrcujícím faktorem. Ne nadarmo se říká – pokud spí dítě, spí také maminka.
Žádný alkohol!
Možná jste slyšela, že malá sklenička piva nebo vína je zdraví prospěšná. Nicméně toto tvrzení ale rozhodně neplatí v době, kdy se snažíte rozkojit. Pití alkoholu totiž tvorbu mléka snižuje, proto se mu v tomto období vyhýbejte obloukem.
Bylinky
Nechte si klidně poradit od našich babiček, které mají s bylinkami zkušenosti. Jistě by vám řekly, že nejlepší volbou pro tvorbu mateřského mléka jsou semena pískavice aneb řecké seno a ostropestřec mariánský. Nicméně byste měla vždy užívání bylinek předem konzultovat se svým lékařem.
Masáže prsou
Pokud si budete pravidelně masírovat prsa, můžete zvýšit obsah tuku ve vašem mléce. Proto vždy, když se vaše dítě krmí, masírujte si prsa u hrudníku a trochu dál směrem k bradavce, a počkejte, až si dítě několikrát lokne. Poté masírujte jinou oblast téhož prsu a počkejte na další polknutí. Opakujte.
Počkejte s používáním lahví
Krmení z láhve je vhodné pro pozdější období, ale v prvních týdnech vytváření zásob mléka by vaše dítě mělo sát co nejvíce z prsu. Dítě totiž vyprázdní váš prs mnohem lépe než odsávačka, takže se vám bude tvořit více mléka v reakci na signály dítěte ve srovnání s odsávačkou.
Spojte se s kamarádkami
Nemusíte se spoléhat jenom na sebe, ve svém okolí máte určitě nějakou novopečenou či již zkušenou maminku, která může mít spoustu rad, jak na tento problém. A pokud ne, jednoduše zavítejte na různá mateřská fóra, kterých je na internetu opravdu velké množství. Pokud se cítíte zranitelná, vyhýbejte se lidem, kteří vás kritizují, že nekojíte, a vám tak přináší mnoho stresových situací.
Nebojte se jíst
Abyste podpořila tvorbu mléka a následně toto množství udržela, musíte přijímat denně asi o 300 až 500 kalorií více, než kolik jste potřebovala k udržení své hmotnosti před těhotenstvím.
Uvědomte si ale, že nejvíce je ve vaší hlavě. Pokud budete neustále smutná, že se vám mléko netvoří, deprese a úzkosti vašemu tělu rozhodně s tímto problémem nepomohou. Mluvte se svým dítětem a zároveň tak přesvědčujte sama sebe, že to společně dokážete. Prostě a jednoduše „oblbněte“ svůj mozek pozitivismem a úsměvy.
Máte nějaký osvědčený tip na podporu kojení?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT