Oslavy, přípitky, dětské sekty… jak slavit správně

od Kachlíková
0 komentář

Blíží se oslavy Silvestra a Nového roku a naše domovy navštíví přátelé, rodina, sousedé, různá směsice lidí, se kterou si budeme chtít zhodnotit končící rok a připít si na úspěch a zdraví v tom nadcházejícím. Nakoupíme různé druhy alkoholu, víno, pivo a budeme si připíjet.

Co v tuto chvíli můžou pít děti? Mají se chovat stejně, jako dospělí a jak vlastně mají alkohol brát?

Při oslavách bychom měli jednoznačně vymezit druhy pití pro děti a pití pro dospělé. Ideální je mít je na různých stolcích, aby děti zřetelně viděly, že dospělí mají své pití a ony své. Dobré je vysvětlit dětem předem, jaká je k pití příležitost, aby věděly, že se alkohol pije jen příležitostně.

Dětské sekty

Již téměř v každých potravinách i v zapadlých vesnicích najdeme dětské šampaňské. Je to taková zdánlivě neškodná napodobenina alkoholického nápoje, ale aniž bychom to možná tušili, tímto nápojem dětem ukazujeme, že pití alkoholu je přirozené a normální.

Dle rad odborníků, kteří se věnují alkoholismu, bychom dětem takovéto pití vůbec neměli kupovat. Busou si myslet, že alkohol je chutný, dobrý, neškodný, stejně jako jejich nealko šampus. Proč v nich odmala zakořeňovat fakt, že s narozeninami či jinou oslavou se musí zákonitě pít alkohol?

Skleničky na víno, panáky

Stejně tak bychom dětem neměli půjčovat skleničky určené na alkohol k popíjení jejich pití. Opět jim tak nabízíme a podsouváme dojem, že příjemné pití je spojené s tímto druhem skleničky.

Pivo, ani nealko

Patříte-li mezi rodiče, kteří dítěti s klidem dovolí ochutnávat pivovou pěnu, nebo si upít piva, opět děláte chybu. To stejné platí s pitem. Proč děti učit na chuť piva? Chcete, aby jim chutnalo a ony pak chtěly pít víc a víc?

Dítě by zkrátka v žádném případě nemělo dostávat alkohol ani v malé míře. Malý organismus není vůbec připraven na odbourávání alkoholu, je to pro něj velká zátěž a k opilosti stačí mnohem menší dávka. Také dochází snáze k závislosti.

Džusy, barvy, ozdůbky, trumpetky…

Připravte dětem oslavu tak, aby byla hezkou i pro ně, ale bez napodobenin alkoholu a doplňků k pití alkoholu. Nabídněte jim různé džusy, které koupíte právě k speciální příležitosti, kupte různé ochucené minerální vody, přírodní šťávy, mléčné koktejly… čím barevnější, tím pro děti lákavější.

Můžete koupit speciální skleničky s dětským potiskem, které budou mít jako sváteční a třeba jim je i vyzdobte omočením v citrónové šťávě nebo vodě a cukru, doplňte ovocem… Klidně jim stůl posypte konfetami, flitry, nebo jinými drobnostmi určenými na oslavy. Jistě si oslavu užijí i bez dětského alkoholu.

Mohlo by se vám také líbit: