Otec u porodu: Pro a proti

od Bc. Lucie Drahošová
0 komentář

Přítomnost otce u porodu je výsadou rodiček teprve posledních pár let. Přesto řada nastávajících maminek této nové možnosti nevyužívá – a mají pro to své důvody. Jaké jsou tedy vlastně výhody a naopak nevýhody přítomnosti otce u porodu?

 

Vztah otec-matka, otec-dítě

Ačkoliv o porodech toho bylo již mnoho napsáno i natočeno, ten kdo u porodu ještě nebyl, má jen malou představu o tom, jak zlomová událost to je. Někteří tatínkové dokonce mají pocit, že stačí kýchnout a dítě je venku. Co na tom může být, vždyť už to zvládly statisíce žen, říkávají. Ano, zvládly, ale není to žádná procházka růžovým sadem – což si muž právě díky přítomnosti u porodu dobře uvědomí. Své ženy si pak často více váží, s ohledem na zvládnutý náročný porod.

Navíc je-li otec přítomný u porodu a jen několik málo okamžiků po narození si již poprvé pochová své dítě, je jejich vzájemný vztah obvykle výrazně pevnější a hlubší.

Stres

Přítomnost manžela už sama o sobě může některé ženy stresovat. Zaobírají se tím, jak se bude manžel cítit, když budou křičet, když budou nevrlé nebo se budou svíjet v bolestech. Také se strachují, jak bude muž vnímat krev, je samotné vyčerpané a neupravené, nebo miminko obalené v hlenu. Někteří muži navíc další stres vyvolávají nervózním chováním pramenícím z pro ně nové situace. Příliš mluví, neustále se na něco ptají matky i lékařů, nervózně přešlapují. To rodičce nepomáhá, a ani otci ne. Pro mnohé nepřipravené otce může být pak porod dokonce až traumatizující.

Psychická i fyzická podpora

Naopak pokud je tatínek dobře připravený, klidný, ochotný pomoci a především z vlastní vůle rozhodnutý se porodu účastnit, může ženě porod výrazně ulehčit. V první době porodní například masážemi, pomocí při změně poloh nebo přesunech na porodním boxu, podáváním nápojů, rozptýlením či uklidněním. Ve druhé době porodní pak ideálně může chválit, případně povzbuzovat (toto je ale vhodnější nechat na lékařském personálu, který ví jak a kdy povzbudit), a také konkrétně fyzicky pomáhat, například nadzvedávat hlavu matky při tlačení v kontrakci. Jakmile je děťátko na světě, každá maminka ocení pochvalu, projev lásky, objetí a posléze jistě i první fotografie nové člena rodiny.

Mohlo by se vám také líbit: