Maminky, i váš partner potřebuje pozornost. Najděte způsob, jak si na něj najít čas

od Michaela Romanová
0 komentář
partner

Když se ženě narodí miminko, bývá zcela pohlcena péčí o toho malého človíčka, který je na ní zcela závislý. Sžít se s novým životem znamená většinou probdělé noci a nedostatek času na sebe sama a také na partnera. Proč je důležité si najít prostor i pro budování vztahu?

Nová životní role

Příchod nového člena rodiny je zátěží pro každý vztah. Najednou tu nejsou pouze partneři, ale také rodiče. Pro novopečené maminky se jedná o poměrně přirozený proces, jenž vychází z jejich mateřského pudu. U tatínků se může objevit pocit, že kvůli miminku se najednou ocitli na druhé koleji. A dost často je to pocit oprávněný.

Žena bývá dítětem úplně pohlcena, k tomu únava a nevyspání se podepíší na tom, že je ráda, když stihne aspoň trochu uklidit, pustit pračku a něco navařit na jídlo. Časem se obvykle její denní režim zajede do pravidelných kolejí. Bylo by ale škoda, kdyby její muž na té druhé koleji zůstal napořád.

O každý vztah je nutné pečovat

Každý odborník na partnerské vztahy vám potvrdí, že vztah je třeba rozvíjet. Zásadní je zde komunikace mezi partnery. Jejím prostřednictvím lze najít to, co ve vztahu skřípe, na čem by bylo vhodné zapracovat. Díky komunikaci je možné sdílet své dojmy, názory i touhy. Jakmile se komunikace ze vztahu vytratí, je to špatně.

V mladých rodinách se už řada mužů zapojuje do prací okolo domácností. Nakonec ji sdílejí oba, nejen žena, ale i muž. Mnoho žen vám řekne, že by se i svému partnerovi věnovaly, kdyby na to měly více času. Jestliže totiž nechá muž veškerou péči o domov i dítě jen na ženě, nemůže se divit, že je unavená a na partnerské sdílení jí už nezbývá příliš sil. Je proto i v zájmu mužů své ženě pomoci, pokud chtějí partnerství s ní budovat na pevných základech.

Společné procházky s kočárkem

Je pochopitelné, že malé dítě vyžaduje veškerý čas své maminky. Postupem času se ale stále více osamostatňuje. Bylo by ale škoda kvůli zaujetí dítětem si nechat ujít pohodu ve vztahu se svým mužem. Žena je nejen maminkou, ale také přítelkyní a milenkou. Vztah je možné utužovat třeba pravidelnými společnými procházkami s kočárkem, z nichž lze udělat rutinu. Pobyt na čerstvém vzduchu prospěje miminku a také jeho rodičům, kteří díky tomu stráví čas pospolu.

rodina

Nezapomínejte na svého partnera. I on chce trochu vašeho času. (foto: depositphotos)

Prodloužený víkend v penzionu

Z každodenního kolotoče povinností a starostí je možné vystoupit tím, když se sbalíte a jako celá rodina odjedete na prodloužený víkend do penzionu či hotelu, které jsou na rodiny s dětmi zařízené. Takové vybočení z denního rytmu dokáže pořádně dobít energii, z níž pak lze čerpat při zvládání práce okolo domácnosti a dětí.

Máte-li možnost hlídání dětí, oplatí se si takový prodloužený víkend dopřát jen ve dvou s partnerem. Uvidíte sami, jak to vašemu vztahu prospěje. A nemusí to být někde daleko od domova. Hezká místa k pobytu najdete určitě i někde ve svém okolí. Aspoň budete nablízku, kdyby náhodou byla potřeba.

Nedělní výlet za zajímavostmi

V neděli se pracovat nemá, protože slouží k odpočinku. Máte-li doma malé děti, většinou to moc neplatí. Okolo nich je práce neustále. Ale vyplatí se najít si čas na nedělní výlet do přírody, do cukrárny, za různými zajímavostmi, které se nachází nedaleko od vašeho domova. Nechte starosti doma a vyrazte pryč za zážitky. Oceníte to vy, váš partner a později i děti, až začnou z toho mít rozum.

Večery se skleničkou vína

Když jdou děti spát a doma je konečně klid, můžete si s partnerem otevřít láhev vína (pokud nekojíte) a pustit si film nebo sledovat seriál. Koho baví hrát společenské deskové hry, tak i ony jsou další možností, jak utužovat svůj vztah. Na trhu existují takové, které lze hrát i ve dvou.

Určitě i vy samy najdete způsoby, kterými lze svůj partnerský vztah udržovat stále živý, hlavní je chtít a nezapomínat, že máte doma kromě miminka i partnera.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nevěra nám zachránila vztah. Své milence akceptujeme a nemůžeme si to vynachválit

Zapojit partnera do péče o dítě je důležité pro celou rodinu. Na začátku nikam nespěchejte

Mohlo by se vám také líbit: