Voda je pro děti přirozené prostředí, neboť právě ve vodě, konkrétně plodové, trávily celých devět měsíců před svým narozením. Většina dětí proto miluje koupání a plavání od malička, ať už doma ve vaničce či kyblíku, nebo později v bazénu. Plavání má přitom řadu pozitiv, a pokud se řídí základními pravidly, znamená pro dítě velký přínos.
Pozitiva plavání
Zabavit malé dítě bývá poměrně náročné, právě voda ale funguje poměrně univerzálně jako prostředek k pobavení i unavení dítěte. Mimo to plavání dětí výrazně posiluje jejich imunitní systém, otužuje je a také posiluje jejich fyzickou kondici. A je přitom jedno, zda dítko skutečně plave, nebo ve vodě jen dovádí s hračkami či rodiči. Koupání ve veřejných zařízeních je pak také výborným socializačním prostředkem, kdy dítě může pozorovat také další lidi, případně se i seznamovat – stejně jako rodiče.
Kdy začít s plaváním
Kontakt s vodou je vhodný již pro novorozená miminka, v začátcích ale půjde pouze o malé množství čisté vody doma ve vaničce či kyblíku. Zhruba od jednoho měsíce věku dítěte můžete začít s organizovaným koupáním miminek ve speciálně upravovaných vanách s přísně hlídanou kvalitou vody. Od půl roku je pak pro dítě bezpečné i koupání v bazénu určeném pro koupání batolat a kojenců, kde je voda teplá, čistá, ale ne přesycená chemikáliemi. Informujte se ale raději dopředu v každém zařízení, od jakého věku je možný vstup s miminkem.
Jak začít s plaváním
Pokud začínáte s plaváním v bazénu, dejte přednost kratším pobytům ve vodě. Dělejte pauzy k odpočinku, krmení i rozptýlení mimo vodu. Myslete také na to, že plavání by mělo být zábavné, proto dítě do vody nenuťte, spíše motivujte – hračkami, hrou a podobně. Je-li dítě ve vodě, bez ohledu na množství pomůcek nebo hloubku vody jej mějte neustále na očích. Je-li ve vodě jisté, nemusíte jej pochopitelně nepřetržitě přidržovat, je však potřeba být v dosahu.