Přednášky pana PhDr. Jana Svobody, které jsou velmi přínosné pro celé školky, školy a organizace, které si je nasmlouvají několik měsíců napřed, jsou nesmírně obohacující. Pan Svoboda vás nenásilně, ale naprosto věrohodně vtáhne do děje. Stačí jedna, dvě přednášky a tento vzdělaný pán vás usvědčí v tom, že je na správném místě.
Ať už máte problém konkrétní, svůj, svých dětí, rodiny, nebo všeobecný, třeba krádeží ve škole, nebo lhaní si mezi dětmi, pan Svoboda vše zodpovědně zodpoví.
Okusování nehtů
Při jedné z těchto besed jsme se dostali i k okusování nehtů dítětem. Byli jsme ujištěni, že naše dítě buď získalo tento nešvar okopírováním, tedy vidělo rodiče, babičku, staršího sourozence kousat si nehty, nebo se snaží něčeho se zbavit. Vůbec se nesnažme odstranit okusování nehtů za pomoci pepře, chilli, nebo jiného agresivního způsobu!
U dětí je pravděpodobnější první důvod. Děti napodobují nás samotné. Tatínky, maminky. Podle nás se hryžou do krve a my se pak divíme.
Řešení je jednoduché a jasné. Pokud si okusujete nehty vy, musíte toho nechat. Dobré je dítěti sdělit, že napravujete chybu, že není dobré kousat si nehty a že s tím končíte. Dítě vás bude následovat.
Pokud by byl důvod kousání nehtů osobní, tedy že si jej dítě nepřevzalo od jiných osob, potřebuje psychologickou pomoc. Okusování nehtů nasvědčuje nedůvěřování si, snažení se odstranit ze sebe něco, čeho si nevážíme, co bereme jako přítěž, něčeho se chceme v podvědomí zbavit.
Děti nekárejte, nebijte
Je naprosto nevhodné děti za kousání nehtů trestat. Tím jen znásobíte stres a důvod, proč se snaží zlepšit, tedy okousat si nehty. Pokud chcete vašemu dítku skutečně pomoct, ujišťujte ho, že ho máte rádi a navštivte specializovaného psychologa. Dětské duše jsou křehké a naše skutky je dokáží často velmi poznamenat, aniž bychom si to připustili.