Nošení dětí v šátku přispívá k lepšímu vývoji

od Lucie Formanová
0 komentář

Přemýšlíte o koupi šátku na nošení vašeho miminka, ale nemůžete se stále rozhodnout, zda se jedná o správné řešení a zda tím miminku neublížíte? Nemusíte se obávat. Vždyť již naši předkové nosili své potomky přivázané ke svému tělu a ve východních zemích či v Africe se jedná o naprosto běžnou metodu.

Pokračování intenzivního vztahu

Nošení dětí v šátku přispívá miminku k pocitu bezpečí. Novorozenec cítí tlukot vašeho srdce, cítí mateřské teplo, má na dosah váš obličej, vnímá váš hlas, smích i vaše nálady a ví, že jste pořád u něj, takže se nemusí ničeho obávat. Díky tomu, že máte vaše miminko připoutané k vašemu tělu, pokračujete v intenzivním vztahu, který jste společně měli ještě před porodem.

Více podnětů pro mozek miminka

Díky nošení v šátku má miminko větší rozhled, než když je položeno v kočárku, takže dostává mnohem více podnětů pro lepší vývoj. Navíc díky pohybům, které vycházejí z vašeho těla, dochází ke stimulaci receptorů kůže miminka, orgánů pohybu a rovnováhy a k následné reflexní činnosti svalů a nervů, což přispívá ke správnému vývoji kyčlí vašeho novorozeněte.

baby wrapped up in mother's blue scarfVývoj páteře

Kritici šátků apelují na vývoj dětské páteře, je-li miminko nošeno v šátku a obávají se kulatých zádíček. Vaše miminko je však v šátku v naprosto přirozené pozici, ve které bylo i ve vašem těle. Jediné, na co je potřeba si dát pozor, aby byl šátek dobře uvázaný a nebyl tak vyvíjen tlak na obratle vašeho miminka.

Výhody šátku

Kromě výhod pro vaše miminko má šátek výhody i pro vás. Miminko můžete mít stále u sebe, můžete ho vzít kamkoliv, nemusíte se obávat, že vám někdo ukradne kočárek, při nošení máte stále volné ruce a s šátkem se můžete vydat i na procházky do nerovného terénu, kde by kočárek neobstál. Mnohé studie navíc prokazují, že děti, které jsou pravidelně nošeny v šátku, se vyvíjí po psychické i fyzické stránce lépe, než děti vožené v kočárku.

Mohlo by se vám také líbit: