U některých žen se těhotenství nemusí nijak projevovat, ale ve většině případů se některé totožné příznaky objevují u mnoha žen. Jelikož jsou však téměř všechny projevy typické nejen pro těhotenství, ale i pro mnoho dalších stavů, lze je snadno zaměnit. Zjistěte tedy, kterým příznakům byste měla věnovat pozornost a také proč musíte bedlivě poslouchat své tělo.
Jak poznáte, že jste těhotná?
První příznaky časného těhotenství je těžké určit. Nejdůležitějším příznakem je absence menstruace. Běžný těhotenský test, který je k dispozici v lékárnách a supermarketech, reaguje na přítomnost určitého hormonu v těle. Dnešní testy jsou velice spolehlivé, a tak pokud vám menstruace vynechá, neváhejte si jeden takový koupit a vyzkoušet. Na každém testu je napsané, kdy jej můžete nejdříve použít. Lepší je si udělat test jeden a případně o něco později ještě další.
Ach ne, zase menses!
Ale menses to být vůbec nemusí! Pokud plánujete těhotenství a najednou zjistíte, že začalo krvácení, nemusíte hned propadat zoufalství. Výtok může být spojen s otěhotněním, je to jeden z příznaků. V případě těhotenství bude krvácení trvat 2-3 dny a je méně intenzivní než menstruace. Velmi silné krvácení, a ještě navíc v období periody však menstruaci znamenat může, nicméně buďte stále na pozoru a v případě nejasností kontaktujte lékaře.
Má smysl kupovat si drahý těhotenský test?
Spíše ne, jelikož všechny fungují na stejném principu – totiž odhalování těhotenského hormonu v těle. Důležité je spíše to, kdy test hodláte použít. Nemá smysl provádět test ihned po předpokládaném datu početí. Nicméně příznaky těhotenství v prvních týdnech se mohou objevit ještě předtím, než vám ho potvrdí test. Poslouchejte své tělo a snažte se věnovat pozornost tomu, jak se cítíte.
Nejčastější příznaky
Nejčastější příznaky jsou všem známé. Patří mezi ně zvýšená únava, nevolnost, zvracení, zimnice, návaly horka. Vše se děje proto, že během těhotenství dochází v těle k hormonálním změnám od prvních týdnů. Avšak ani jediný příznak nemůže naznačovat 100% pravděpodobnost těhotenství. Tělo je totiž složitý mechanismus a může se jednat jen o jarní únavu nebo třeba nevhodný oběd.
Dávejte na sebe pozor
Pozor si dejte hlavně na možné závratě. Kvůli poklesům tlaku a oslabenému stavu těla se může dostavit točení hlavy. Pokud se necítíte dobře, zkuste se vyhnout náhlým pohybům, odpočiňte si a pijte dostatek tekutin. Bolesti dolní části břicha se u některých žen rovněž dostavují a mohou trvat několik dní. Pokud plánujete početí, raději se nevysilujte a pečujte o sebe. Platí samozřejmě nezvedat těžké předměty a také se nenatahovat u umývání oken.
Zvýšená citlivost prsou a změny nálad
Hormonální změny v těle vedou ke zvětšení mléčných žláz a ke zvýšení jejich citlivosti. V budoucnu příznaky zmizí, ale po určitou dobu mohou být znepokojující. Citlivost prsu se může ale zvýšit ženám i během menstruace, proto zvažte také to, že se vám může blížit vaše období. Podobně je tomu i u změn nálad, které jsou však i příznakem těhotenství. V takových chvílích se na sebe nehněvejte a snažte se dělat to, co vás potěší a inspiruje. Pokud chcete jen ležet v posteli a dívat se na televizní pořady, dopřejte si kýžený odpočinek.
Pozdější příznaky
Také se může stát, že těhotenství neplánujete a začnou se u vás objevovat příznaky spojené s pokročilým stádiem těhotenství. Jedním z nich je časté močení. Během těhotenství se totiž děloha zvětšuje, takže začíná vyvíjet tlak na močový měchýř. Z tohoto důvodu se nutkání na močení objevuje častěji než obvykle. Objevit se mohou i různé chutě, typicky třeba na zavařené okurky. Některé ženy ale chutě vůbec nemají, vše je velice individuální.