Život to někdy za nás naplánuje úplně jinak, než chceme. Vysnila jste si rodinu, chtěla jste mít manžela, děti a šťastný domov, ale zůstala jste na to sama? Být matka samoživitelka je nešvar dnešní doby. Je jich opravdu hodně a není tajemstvím, že každá taková matka to má skutečně těžké. Ono být rodičem není lehké nikdy, jenže když se žena může opřít o partnera, společně děti vychovávají a oba se o rodinu starají a živí ji ze dvou platů, je to mnohem jednodušší, než když na to je žena úplně sama.
Důležité je ale nehroutit se, život může být krásný, i když jste v roli samoživitelky. Hlavní je se z toho maratonu nezbláznit. Život jde totiž dál, přestože jste na dně.
Žena zvládne všechno, ale matka zvládne i nemožné
Říká se, že žena zvládne více než člověk. A pokud je žena matkou, může zvládnout dvakrát tolik. Láska k dítěti, přirozený mateřský pud a touha po trošku normálním životě, ženou každou samoživitelku někdy až k obdivuhodným výkonům. A ne, rozhodně to není procházka růžovým sadem. To, co by normálně měli zvládnout dva dospělí lidé, musí zvládnout jen jeden.
A pokud se bývalý partner ani nechce příliš podílet na výchově nebo dokonce neplatí alimenty, je to ještě mnohem těžší. Člověk musí všechny věci řešit úplně jinak, i obyčejné nachlazení je problémem, který zasahuje do běžného chodu rodiny samoživitelky. Výchova, finance, ale i vlastní osobní život, to všechno musí samoživitelka řešit každý den.
Jak vyžít jako samoživitelka?
Finance jsou rozhodně nejčastějším problémem v životě samoživitelky. Zvláště pokud se žena nemůže opřít o pomoc přátel nebo rodiny a je na všechno skutečně úplně sama, dostává se do začarovaného kruhu. Jak děti rostou, jsou náklady stále vyšší, drtivá většina samoživitelek žije od výplaty k výplatě, nemá z čeho ušetřit a nemůže třeba svým dětem ani dopřát pravidelně čerstvou zeleninu nebo ovoce.
Ne zrovna malé procento samoživitelek musí vyžít s pár stovkami na jídlo na celý měsíc, protože všechny peníze z výplaty spolknou náklady za bydlení a ostatní složenky, které se prostě musí zaplatit. Strach z toho, co přijde další měsíc, strach ze ztráty zaměstnání nebo i z toho, že děti onemocní a příjmy na delší dobu vypadnou úplně, to je ale stále jen zlomek toho, co musí samoživitelky neustále řešit.
A žít ve strachu není ideální. Proto se snažte dělat sama všechno pro to, aby bylo lépe. Zkuste hledat brigády, nakupujete věci z druhé ruky a co nejlevněji, a pokud to jen trošku jde, opravdu šetřete každou korunu. Finanční jistota je základem, abyste to všechno lépe zvládla.
Když přijde nemoc a psychická nepohoda
Děti, zejména ty menší a v předškolním věku, jsou prostě neustále nemocné. V takovém případě ale opět vypadávají příjmy, jsou nižší, a i s tím je třeba bojovat. Pokud se ale stále o dítě může matka postarat, je to dobré.
Větším strašákem je rozhodně nemoc samotné matky, když je vám mizerně, ale děti mají stále dost energie, také to není snadné. I tyto situace musí samoživitelka běžně řešit, opět je tu strach z toho, co bude, kdo by se o děti postaral, kdyby se to zhoršilo, kdyby byla nutná třeba hospitalizace?
A také samotná psychika umí pořádně zamávat s naším zdravotním stavem. Když se do toho všeho musíte vypořádat s tím, že jste zůstala sama, musíte si léčit své zlomené srdce, bojovat s bývalým partnerem, lehce ztratíte nervy, ale to by děti nikdy neměly pocítit, i když to také není snadné. Najít v sobě sílu a jít dál se vztyčenou hlavou dá prostě práci, a do toho zase to zaměstnání, péče o domácnost, výchova a finance.
Před dětmi je nutné chovat se dospěle, nedávat strach ani rozčilení najevo, nesnažte se ani očerňovat bývalého partnera. Zvládnout to můžete jen tak, že prostě zatnete zuby a večer se sama v klidu vybrečíte do polštáře.
Nejste na to sama
Určitě v tom nejste sama – a ani na to nemusíte být sama. Pomoc samoživitelkám existuje, a i když nedosáhnete na finanční podporu od státu, můžete se obrátit na nejrůznější neziskové a charitativní organizace. Tam získáte nejen materiální pomoc, ale hlavně i psychickou podporu, která je mnohdy mnohem důležitější. Někdy pomůže, když si žena poslechne jen příběhy jiných matek, možná se pak snadněji se svou situací dokážete vyrovnat. A hlavně, všechno se vám vrátí, když uvidíte ty své děti šťastné.
Za to ta námaha stojí, co myslíte?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Střídavá péče funguje jen za určitých podmínek
U babiček a dědečků by měla platit stejná pravidla