Jak zvládnout šestinedělí? Podpora je základ

od Michaela Romanová
0 komentář
šestinedělí

V prvé řadě je pravda, že na dítě se jen tak nepřipravíte. Možná si o tom předtím přečtete haldu knížek nebo věnujete čas mnohým kurzům. Ale hlavně musíte přijmout fakt, že ne vše půjde hladce a některé věci vás prostě i tak překvapí. Být připravená na neznámo, se ovšem také počítá. Šestinedělí je jakési období, které slouží k tomu, aby se maminka s dítětem sžila a to co nejlépe. Šestinedělí může být vyčerpávající, ale i velmi příjemné. Pokusíme se vám nastínit, jak ho zvládnout.

Naslouchejte svému tělu

Právě narozené zdravé děťátko je velké požehnání a důvod k oslavě. Někdy si ale novopečené maminky neuvědomují, že klid je nejlepší lék. I když se cítíte báječně a máte pocit, že porodem se pro vás nic nezměnilo, věřte tomu, že změnilo. Tělo je po každém porodu vyčerpané, a i když se to nezdá, mění se v něm hormonální aktivita. Proto je klíčové, aby maminka především odpočívala.

O porodu se mluví neustále

Že se vám zdá, že téma porod je snad už zcela vyčerpané? Je pravda, že vzhledem k tomu, jak se v posledních měsících a snad i letech navýšila porodnost, je nutno říci, že témata porod, šestinedělí a vůbec péče o miminko, jsou velmi skloňované téma. Přesto vás stále může něco překvapit. Narozením děťátka nastává období, kdy se neustále učíte. Vždy tu bude něco, co nevíte, a vždy něco, co pokazíte. Avšak vězte, že v tom nikdy nejste sama!

Pochopení čtvrtého trimestru

První měsíc a půl po narození vašeho dítěte, někdy zvaný jako čtvrtý trimestr, je často věnovaný poznávání vašeho dítěte. Toto období po porodu se často spojuje především se zdravotními problémy, s péčí o tělo a se vztahem s dítětem. Neméně důležitá je však i psychická stabilita a vůbec pocity, které matka zažívá. Mohou se totiž velmi snadno objevit deprese a úzkosti.

Deprese stále nikdo nebere vážně

Dokonce ani samotní lidé, jež vnímají, že je s nimi něco v nepořádku, jen těžce definují, zda se jedná o depresi či nikoliv. Takové stavy nejsou výjimečné ani půl roku po porodu, což jen dokazuje, jak náročná role matky je. Spouštěčem může být pocit neúspěchu a selhání, nebo i fyzické vyčerpání. Co je důležité, ihned požádejte o pomoc a nečekejte na zázrak. Ambulance psychologů jsou totiž neustále plné a můžete čekat klidně i několik měsíců, které pro vás mohou být klíčové.

Může toho nastat spousta

Celé šestinedělí proto dbejte na to, abyste se nepřetěžovala. V opačném případě se pak klidně zničehonic dostaví horečka a jiné zdravotní problémy. Dokonce i při normálním porodu dochází u ženského těla k určitému stupni traumatu, který může vést k řadě stavů po porodu. Ty je třeba léčit:

  • problémy s močením a infekce
  • zranění v oblasti intimních partií
  • infekce prsu a další potíže s kojením

Pokud se vyskytnou jakékoliv nepříjemné příznaky, neváhejte a ihned kontaktujte svého gynekologa. To samé se týká i vašeho miminka, které má na starosti jeho pediatr.

Pozvěte si domů poradkyni

Vzdělávání matek ohledně kojení a vůbec péče o miminko, může výrazně pomoci. Řada matek si proto domů volá laktační poradkyni. Specializovaných pracovišť, které tuto službu poskytují, je spousta. Rozhodně stojí za to jejich pomoci využít. Nejspíš to pro vás bude znamenat jen jednorázovou návštěvu. Ta však třeba zvýší vaše sebevědomí a výrazně vás uklidní.

Komplikace s kojením

Pokud se objeví jakékoliv komplikace, mnoho žen se spoléhá na vyhledávání na internetu. V dnešní době internet opravdu v mnohém pomůže a ženy díky němu vědí, jak zareagovat na případné otoky, zarudnutí nebo dokonce infekci prsu. Takových komplikací může být ale opravdu spousta. Pak především zůstaňte v klidu a vyhledejte včas odpovídající pomoc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jste čerstvě po porodu a chcete mít postavu, jako dříve?

První dny po porodu

Mohlo by se vám také líbit: