Každý rodič by chtěl mít doma jedničkáře – premianta třídy. Mnohdy si rodiče na dětech léčí své nesplněné cíle a touhy. To je samozřejmě špatně. Každé dítko je jiné, potřebuje individuální přístup. Hlavně každý potomek má vlohy a talent na něco jiného. Přesto ho v učení můžete motivovat a podpořit. Jak na to, aniž byste mu brali jeho individualitu?
Klasický scénář, když dítě přijde domů: hodí tašku do rohu pokoje, vezme do ruky telefon, tablet nebo zasedne k počítači, v lepším případě vyběhne ven s kamarády za dobrodružstvím. Chce si užívat volna a klidu od učení. Přece jen celý den sedělo ve škole, nebude nad učením sedět i doma. Domácí úkoly se však samy neudělají. Především po distanční výuce je těžké děti dostat k učení i doma. Soustředěnost dítka i trpělivost rodiče velmi rychle klesá. Učit a motivovat lze i efektivně a hravě.
Jaký druh motivace pohání vaše dítě?
Každé dítě je prostě jiné. Učí se jinak, chápe odlišně, a i motivace je rozdílná. Poslední zmíněné jsou však pouze 2 typy:
- Vnější motivace
- Vnitřní motivace
Každá funguje na jiném principu, efekt mají podobný. Vnější motivace nabádá děti k učení z důvodu očekávání odměny za dobrý výsledek. Nebo naopak, aby se vyhnuly negativním důsledkům (špatná známka, trest…). V případě vnitřní motivace se děti učí, protože je látka zajímá a baví je, ne protože musí. Touží po každé informaci.
Je logické, že převládat by měla motivace vnitřní, ta vnější však také není na škodu.
Kdy a jak se učit?
Otázka, kterou si klade každý rodič. Je lepší se jít učit hned jak přijdou ze školy, nebo až večer kdy jsou dostatečně odpočatí a relaxovaní? Ať tak nebo tak, důležitý je řád a pravidelnost. Potomkovi se nejen bude lépe orientovat v celém dni, ale také své tělo naučí, že v určitý čas se musí soustředit a vnímat. Nechte dítě si stanovit hodiny učení samo. Zvýší se mu sebevědomí, a tím bude vyšší i jeho motivace k učení.
Jak motivovat k učení
Vysoký nával energie a motivace velmi rychle vystřídají pocity zoufalosti, znuděnosti a frustrace. Takto se toho moc nenaučí. Jediné, co by jim pomohlo, je podpora a motivace okolí. Máme pro vás tipy, jak účinně dítě motivovat k učení:
- Dostatečná příprava – odbíhání na toaletu, pro pití nebo jídlo k účinnosti učení nepřidá. Ujistěte se, že dítě je před startem učení dostatečně odpočinuté, najezené, napité i vyprázdněné.
- Bez přestávek by to nešlo – je dokázáno, že dítě si zapamatuje více informací, když se učí např. 30 minut a mezi tím má pětiminutové přestávky, než když se učí 3 hodiny v kuse. Jeho pozornost jinak rapidně klesá a místo učení nastupuje prokrastinace a zabíjení času.
- Udělejte to atraktivnější – jestliže dítěti budete u látky vyprávět zajímavosti, vzbudíte v něm zvědavost a lačnost po nových informacích.
- Nezapomínejte pravidelně chválit – bez sebedůvěry to nelze. Chvalte dítě i za sebemenší úspěch a budujte sebevědomí. Budou si připadat úspěšní a budou prahnout po dalším ocenění.
- Škola není hlavní téma – i když je škola nedílnou součástí života vašeho dítěte, nikdy nedovolte, aby se stala hlavním tématem konverzace v domácnosti. Dítě bude mít pocit, že na úspěchu ve škole nestojí celý svět a nebude cítit takovou zodpovědnost.
Nejlepší důkaz dokonalého pochopení látky dítětem je výměna rolí. Z vás se stane nechápající žák a z dětí učitel, který musí problematiku vysvětlit. Nebojte se doptávat na zákeřné otázky, které donutí děti o látce přemýšlet hlouběji a nutí je si informace propojovat mezi sebou.
Další účinná metoda je škola hrou. Spojte učení např. s pohybem či digitálními médii (aplikace, film…) a učení potomka bude nejen bavit, ale půjde mu to přímo samo. K zahození nejsou ani různé myšlenkové mapy, přehledy a schémata.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Milada (31): Šikana v první třídě? Nic nemožného, přesvědčila jsem se na vlastní oči
Zápis do první třídy: Co by měl umět budoucí školák, aby zvládnul zápis na jedničku?