Migréna u dětí stojí za množstvím zameškaných hodin ve škole

od Michaela Romanová
0 komentář
migréna

Migréna je onemocněním, které výrazně zhoršuje kvalitu životu. Bolesti hlavy s ní spojené jsou mnohdy natolik silné, že člověka vyřadí na pár hodin či dnů z běžného života. Bohužel se netýkají pouze dospělých osob, protože migrénou mohou trpět také děti. Jak se u nich projevuje a jakým způsobem je třeba ji léčit?

Proč migréna u dětí vzniká

Příčiny dětské migrény nejsou úplně jasné, ale mohou být spojeny s genetickými faktory, hormonálními změnami, dietními faktory, stresem a dalšími. Některé děti bývají také více náchylné k migrénám, pokud je v jejich rodině již někdo, kdo trpí touto bolestí hlavy.

Migrénu považujeme za primární bolest hlavy, protože vzniká, aniž by ji doprovázely jiné nemoci, jako je například zánět nosních dutin či zánět středního ucha. Na propuknutí migrenózních bolestí mají velký vliv určité spouštěče, mezi nimiž vyniká zejména stres v rodině či ve škole, alergie na určité potraviny, psychická nepohoda. V pubertě dětí se přidružují i hormonální vlivy.

Na co si dát pozor

K rozvoji migrény u dětí přispívají i špatné stravovací návyky, hlavně konzumace průmyslově zpracovaných potravin. Neméně důležitý je dostatek spánku, jenž bývá způsoben častým používáním mobilních telefonů, tabletů, sledování televize, hraní počítačových her. U nich se vyskytuje také blikavé světlo, které může být spouštěčem migrény.

Jak se projevuje migréna u dětí

Kromě typické bolesti půlky hlavy souvisí se záchvatem migrény u dětí i nevolnost – bolest břicha a zvracení. Děti bývají přecitlivělé na ostré světlo, zvuky a vůně. Je zajímavé, že hodně malé děti předškolního věku trpí migrénou, která se projevuje pouze opakovaným zvracením, jež trvá i několik hodin. Rodiče to pochopitelně mohou přičíst nějaké dietní chybě a vůbec je nenapadne, že se ve skutečnosti jedná o projev migrény.

Dětská migréna trvá hodinu, ale může se protáhnout i na několik dní, během kterých dítě velmi trpí. Pokud se jedná o školáka, je pochopitelné, že s ní souvisí zameškané hodiny ve škole. Bohužel u migrény u dětí je normální, že ani spánek proti bolesti nepomůže.

Jak dětskou migrénu léčit

Pokud rodiče zaregistrují časté bolesti hlavy u svého potomka, které doprovázejí typické příznaky pro migrénu (nevolnost, bolesti břicha, zvracení), je vhodné se obrátit na dětského lékaře. Ten obvykle vypíše žádanku na neurologické vyšetření. Dětský neurolog provede potřebné testy, aby mohl nasadit vhodné léky na léčbu migrenózních bolestí hlavy. Často musí dítě užívat také hořčík a vápník, které pomáhají snižovat četnost záchvatů migrény.

Součástí neurologického vyšetření je absolvování vyšetření na ORL a u očního lékaře, aby se vyloučila případná oční vada. Někdy je doporučené vyšetření na CT nebo magnetické rezonanci. Dětský neurolog navrhne i léčebná opatření, jako je eliminace stresových situací, vhodný jídelníček a úpravu spánkového režimu.

Zároveň je třeba vychytat spouštěcí faktory a naučit se jim předcházet. Znamená to často omezení práce s mobilem, počítačem nebo televizí, což mnohé děti berou nelibě. Je ale na rodičích, aby jim nabídli zajímavější alternativu trávení volného času – třeba pravidelnými rodinnými výlety do přírody.

Dětská migréna a rodina

Je třeba zdůraznit, že dětská migréna ovlivňuje život celé rodiny. Bolestí sužované dítě dokáže narušit běžný rodinný chod, je třeba mu přizpůsobit spoustu činností a naučit se pracovat se spouštěči migrény. Znamená to upravit stravování, spánek i trávení volného času, což je plně v kompetenci rodičů. Společně s odbornými lékaři a předepsanými farmaky pak jsou schopni eliminovat bolestivé záchvaty a svému dítěti ulevit.

Prevence a správná péče mohou pomoci snížit výskyt a závažnost migrény u dětí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Potničky děti trápí častěji než dospělé. Jak s nimi úspěšně bojovat?

Těhotenská cukrovka představuje pro miminko nebezpečí

Mohlo by se vám také líbit: