Šest tipů, jak pomoci miminku při nadýmání

od Bc. Lucie Drahošová
0 komentář

Každý rodič zažije nejednu ony nepříjemné chvíle, kdy jeho bezbranné miminko pláče kvůli bolestem bříška způsobeným nadýmáním. Kroutí se, propíná nožičky, rudne v obličeji, tlačí, usedavě z plných plic pláče a není k utišení. V takových chvílích je každá pomoc i rada drahá a musíte vyzkoušet vše, co se jen dá. Na každé dítě platí něco jiného, naštěstí triků, jak od bolestí bříška pomoci, je hned několik.

Zejména v prvních měsících života, kdy je trávicí ústrojí dítěte ještě nedovyvinuté, často miminka trápí bolesti břicha, které mohou ústit až v koliky. Nejčastější příčinou, proč kojence bolí bříško, je přitom nadýmání. Do šesti měsíců věku dítěte by proto kojící matka měla přizpůsobit svůj jídelníček, tedy omezit nadýmavé potraviny a naopak přidat například probiotika. Pokud přesto začne nadýmání miminko trápit, je zde pár praktických tipů.

Tip číslo 1: Masáž bříška

Při akutní bolesti bříška miminko svlékněte, potřete mu bříško dětským olejíčkem a masírujte jemně krouživými pohyby po směru hodinových ručiček.

Tip číslo 2: Teplé obklady

Jako prevence i pomoc při akutních bolestech mohou pomoci teplé obklady. Pro miminka seženete například malé pohankové nebo třešňové polštářky, které drží dlouho teplo. Využít ale můžete jakýkoliv teplý obklad. Pozor však, abyste dítě nespálili.

Tip číslo 3: Koupel

Teplá koupel má podobný účinek jako obklad, ve vaničce se ale navíc miminko díky nadlehčení vodou více rozpohybuje a snáze se tak větrů zbaví. Mimo to je koupel dobré rozptýlení pro chvíle největšího pláče, děti totiž koupání většinou milují.

Tip číslo 4: Cvičení nožiček

Kromě masáže bříška můžete zkusit i cvičení nožičkami, kdy s miminkem cvičíte jako by jezdilo na kole – střídavě (ale je možno i najednou) nožičky krčíte k bříšku a protahujete nazpět.

Tip číslo 5: Rektální rourka

Tento tip je doporučováno využívat co nejméně, maximálně jedenkrát denně. Přesto, pokud bude nejhůř, jistě oceníte možnost vsunout miminku do konečníku gumovou rektální rourku (popř. lze stejně využít i obyčejný teploměr). Ta uvolní větry (často společně se stolicí) téměř okamžitě. Není ale vhodné, aby si dítě na takovouto pomoc zvykalo.

Tip číslo 6: Bylinkový čaj

Pomoci proti větrům může také heřmánkový či fenyklový čaj. Vhodnější je ale podávat jej již preventivně. Při akutních potížích nemá příliš rychlý efekt.

Mohlo by se vám také líbit: