Jste těhotná a je vám přes 35 let? Anebo vám doporučil gynekolog odběr plodové vody z jiného důvodu, třeba genetického? Ať je to jakkoli, spousta žen se amniocentézy zbytečně extrémně bojí.
Báchorky a děsy
Spoustu z nás vyděsí různé příběhy, které popisují nějakou situaci. Maminky hledají podobné příběhy na internetu, což je na jednu stranu obohacující, získávají vědomosti, ale na druhou stranu se často zbytečně velmi vystraší.
Uvědomme si, že naše těhotenství je jedinečné a stejně tak jedinečný ji i „váš“ odběr plodové vody. Nedělejte si zbytečně strach z toho, jestli vaše dítě doktor při odběru píchne, nebo jestli mu bude zbývající množství plodové vody stačit. Lékaři jsou čím dál informovanější a technika čím dál důmyslnější.
Co vás čeká
Pokud musíte amniocentézu podstoupit, jistě jste nervózní a bojíte se, co vás čeká. Zákrok však není tak drastický, jak ženy očekávají. Také statistika výsledků je mírná. Jen jedna žena ze sta má povrzenou diagnózu, ostatní ženy se bály zbytečně.
Zákrok je rychlý a jednoduchý. Je také nebolestivý, nebo jen málo citlivý. Je potřeba, abyste 2-3 hodiny po odběru plodové vody odpočítala a byla v klidu. Poté je možné přesunout se do domácí léčby.
Pokud stále pracujete, neměla byste po odběru plodové vody spěchat a vracet se co nejdříve do zaměstnání. Ideální je zůstat doma alespoň dva týdny od zákroku.
Výsledky jsou naprosto spolehlivé a naštěstí jsou v 90% kladné a dle představ rodičů.
Co umí zjistit amniocentéza
Zjistitelné jsou všechny chromozomální vady a například rozštěp nervové trubice, které chromozomální defekt nemají. Genetik je tím hlavním, kdo určuje, zda jde z výsledků plodové vody definovat u plodu nějakou odchylku.
Amniocentéza má na rozdíl od jiných vyšetření velkou výhodu a nenávratný plus. V porovnání s ostatními vyšetřeními, jako třeba krevní testy, ultrazvuku, sonografie a jiné má stoprocentní výpovědní hodnotu.