Mnoho rodičů si dnes myslí, že pohádky pro děti nejsou zrovna poučné, a mnoho z nich je i strašidelných až nevhodných. Karkulku sežere vlk, Sněhurku otráví královna, Popelku šikanují sestry a macecha, Smolíčka unesou Jeskyňky… a tak bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Proč by si ale děti měly vzít zrovna to špatné poselství, které v pohádkách vidí rodiče? Děti přemýšlejí jednoduše, a ještě neznají moc dobře zlobu světa. Neměli byste je tedy o pohádky ochuzovat.
Pohádky dětem ukazují, jak se vypořádat s problémy
Nejenom děti, ale také dospělí se mohou od pohádkových postav učit. Pomáhají nám, protože si je spojujeme s vlastním životem, sny, úzkostmi a uvažujeme, co bychom dělali na jejich místě. Takže pro děti jsou pohádkové postavy něco jako majáky, když neví, kam se vydat při řešení nějaké „životní“ situace. Mohou jim pomoci se v životě zorientovat.
Pohádky budují emocionální odolnost
V pohádkách se často řeší skutečné problémy ve fantastickém scénáři, v němž většinou kladný hrdina vždy zvítězí. Děti se tak setkají s tím, že špatné věci se stávají prostě všem – a to je potřeba dětem pořád vštěpovat. O čem by bylo, kdyby slýchaly jen opravdu pozitivní pohádky, kde se žádné zlo neděje? Jak by se potom vyrovnaly se všemi klasickými nástrahami života? Je třeba v nich budovat realismus, ne je jenom a jenom chránit – to nebudete moci dělat celý život, tak je připravujte již odmalička, a to právě prostřednictvím pohádek.
Pohádky překračují kulturní hranice
Mnoho pohádek je rozšířených po celém světě, jako například naše oblíbená Popelka. Nicméně každá země má určitou pohádku okořeněnou svými kulturními zvyklostmi. To je důležité pro děti, aby si uvědomily, že každý jsme prostě nějaký, a když se někdo odchyluje od určitého standardu či konvence, není to nic neobvyklého – prostě je zvyklý na něco jiného, což je pro něj naprosto běžné. Nesmíme děti nechat srovnávat!
Pohádky rozvíjejí dětskou představivost
Dětská představivost je něco, co musíte jako rodiče rozvíjet hned od narození. Protože s přibývajícím věkem se představivost zmenšuje. A proto, aby byly děti úspěšné v životě, je potřeba, aby jejich představivost byla opravdu rozvinutá. Mohou se pak uplatnit v práci, mít více nápadů a kreativních řešení zadaných úkolů či nastalých problémů. A ano, s tímto nejvíce pomohou právě pohádky.
Povídejte si při čtení pohádek se svými dětmi, ptejte se, jak si představují, že princezna vypadá, jak drak chrlí oheň a další. Prostě jakoukoli maličkost by si měly v hlavě zhmotnit. Dáte jim tak do života opravdu hodně, i když se to na první pohled nemusí zdát.
Závěrem pár citátů o pohádkách:
„Pokud chcete, aby vaše děti byly inteligentní, čtěte jim pohádky. Pokud chcete, aby byly inteligentnější, čtěte jim více pohádek.“ Albert Einstein
„Pohádky dětem neříkají, že draci existují. Děti už vědí, že draci existují. Pohádky dětem říkají, že draky je možné zabít.“ G.K. Chesterton
„S pohádkami se setkáváme jako děti, v převyprávěných příbězích nebo v pantomimě. Dýcháme je. Víme, jak to v nich chodí.“ Neil Gaiman
„Když zkoumám sám sebe a své metody myšlení, docházím k závěru, že dar fantazie pro mě znamenal víc než jakýkoli talent pro abstraktní, pozitivní myšlení.“ Albert Einstein
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Oblíbené deskové hry pro děti, u kterých se pobaví i dospělí
Jak zabavit děti při cestování