Oblíbené deskové hry pro děti, u kterých se pobaví i dospělí

od Michaela Romanová
0 komentář
deskové hry

Dnes má sice každé dítě v ruce nejraději mobilní telefon, hraje hry na počítači nebo kouká na televizi, ale to rozhodně neznamená, že by deskové hry už úplně vyšly z módy. Hraní deskovek je pro děti navíc velkým přínosem, učí se být trpělivé, procvičují si paměť a snáze pak reagují na různé situace.

Navíc jde o velmi příjemný způsob, jak trávit čas nejen s dětmi ale i s celou rodinou pohromadě. Které deskové hry jsou vůbec nejoblíbenější? Dnes na trhu najdete více než jen Člověče, nezlob se!

Jak vybrat vhodnou deskovou hru

U deskových her se rozlišuje vícero faktorů, pokud budete nějakou vybírat, zvážit byste měli věk dítěte i jeho schopnosti. Některé děti jsou mnohem šikovnější a zvládnou i složitější hry ale může to být i naopak. Dítě by měla hra zaujmout, měla by ho bavit, a tak nemá smysl vybírat příliš složité deskovky. Ty dítko ve svém věku ještě nepochopí a nedostane se tak do děje. Věková kategorie bývá vždy u každé hry popsaná, to vám výběr určitě usnadní. Záleží i na tom, zda dítě má již nějaké předchozí zkušenosti s hraním stolních her či nikoliv.

Deskové hry rozlišujeme i podle jejich zaměření. Dělí se většinou na hry pro děti předškolní, tedy ty nejmenší a na hry pro školní děti.

  • Hry pro děti jsou zaměřené na to, aby rozvíjely schopnosti a znalosti dítěte, a to zábavnou formou. Pokud ale už doma nějaké ty základní hry hrajete a vaše dítko zvládne i tu úplně nejzákladnější a nejklasičtější stolní hru vůbec, kterou je bezpochyby Člověče, nezlob se, můžete přejít na kategorii rodinných her. U nich se zaručeně zabaví celá rodina, tedy děti i dospělí, ovšem je nutné i zde přihlédnout na věk dítěte.
  • Dále se stolní hry podle zaměření dělí na zábavné party hry, hry strategické či vědomostní. Kterou hru si zahrajete doma vy?

1. Activity pro celou rodinu

Deskovou hru Activity může hrát skutečně celá rodina, navíc se prodává v několika různých variantách, nejznámější je verze klasik a pro děti. Verze pro děti je pak vhodná zejména pro ty nejmenší, co s hrami teprve začínají. Určitě vás čeká velká spousta zábavy a napjatých situací. I podle názvu je navíc jasné, že u této deskovky rozhodně nebudete jen sedět. Již řadu let patří hra Activity mezi vůbec ty nejpopulárnější.

2. Dostihy a sázky

Dostihy a sázky jsou také rodinnou společenskou hrou, kterou zná asi každý. Smyslem je nakupovat koně a udržet si dobrou pozici ve hře, což nemusí být vždy úplně jednoduché. Klasická verze hry je vhodná spíše pro starší děti školou povinné od deseti let a jejich rodiče, ale i ti menší si mohou tuto slavnou a oblíbenou hru zahrát. I u této deskovky totiž existuje varianta Junior. Dostihy a sázky Junior mají jednodušší hru, kterou jsou schopné pochopit a ocenit právě i mladší hráči.

3. Monopoly

Monopoly jsou asi nejúspěšnější hrou na trhu vůbec, první původní verze této hry byla vydaná již v roce 1943. Od té doby hra prošla značnou proměnou, vydáno bylo na desítky variací. Smyslem je nákup ulic, případně jejich aukce, následně se za vstup na zakoupenou ulici platí nájemné. Hra je určená pro děti od osmi let, ty se tak i zde dostanou do styku s penězi a mohou se s nimi naučit zacházet. Hra ale bezpochyby zaujme kromě dětí i dospělé.

deskovky

Monopoly patří k jedné z nejoblíbenějších deskových her. (foto: 123RF)

4. Dobyvatel

Tato hra je určená již starším dětem, věková kategorie je zde dvanáct let a více. Desková hra Dobyvatel má navazovat na původní verzi počítačové hry se stejným názvem. Jde o strategickou, vědomostní, a přesto velmi zábavnou hru plnou překvapení.

A kterou hru doma hrajete nejraději vy? Pokud potřebujete doplnit sbírku, zkuste vybírat právě z těch nejoblíbenějších, které vás nikdy nezklamou a postarají se ve vaší rodině o zábavu na dlouhé roky.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hry při vaření si děti zamilují

Vliv sociálních sítí na naše nejmenší. Jak co nejvíc zamezit škodám?

Mohlo by se vám také líbit: