Proč uchovat pupečníkovou krev? Většina maminek to neví!

od Nikol Kolomazníková
0 komentář
pupečníkovou krev

Pupečníková krev je často označovaná za poklad. Proč? Obsahuje totiž velmi důležité kmenové buňky, které mohou zachránit život. Věděli jste, že pupečníková krev nachází uplatnění při léčbě leukémie, srpkovité anémie nebo třeba lymfomu? Většina maminek neví, proč by si měly uchovat pupečníkovou krev. My vám to prozradíme.

Dříve se pupečníková krev likvidovala

V minulosti se pupečníková krev likvidovala jakožto biologický odpad. A to byla velká chyba, vzhledem k tomu, že dneska už víme, že je zdrojem unikátních kmenových buněk. Jak již bylo řečeno, pupečníková krev může být nápomocná při léčbě rakoviny, některých poruch imunitního systému, krevních onemocnění a podobně.

pupečník

Pupečníková krev je zdrojem unikátních kmenových buněk. (foto: 123RF)

Zajímavostí je, že obsahuje až 10x více kmenových buněk nežli kostní dřeň, která se u nás běžně odebírá a nikdo se nad tím nepozastavuje.

Chraňte své děti do budoucna

Většinu maminek ani nenapadne, že by mohly uchovat pupečníkovou krev pro budoucí ochranu svého dítěte. Popravdě drtivá většina rodičů ani netuší, že něco jako odběr pupečníkové krve existuje a že je možné jej provést. Natož pak aby měli povědomí o tom, že je možné ji schovat na horší časy.

Odebrat pupečníkovou krev a následně ji uchovat ale má smysl. Berte to jako jakousi jistotu do budoucna pro vaše dítě (nebo i nějakého dalšího člena rodiny) v případě, kdyby se vyskytlo nějaké nepříjemné onemocnění.

Jak se odebírá?

Pupečníková krev se odebírá po narození miminka. Jakmile dojde k přestřihnutí pupečníku, pupečník se na dvou stranách zasvorkuje a poté je do něho zasunuta jehla, prostřednictvím které se tekutina uvnitř odebere. Tento proces je naprosto bezbolestný a nepředstavuje riziko ani pro maminku, ani pro její miminko.

Je to krev novorozence

Nutno ještě dodat, že pupečníková krev je krev novorozence, nikoli maminky. Proto se na ni nevztahují vnější vlivy a dosavadní životní styl.

krev

O uchování pupečníkové krve se stará Pupečníková banka. (foto: 123RF)

U nás nabízí odběr a uchování pupečníkové krve každá nemocnice. Následně se uchovává centrálně v Bance pupečníkové krve. Za odběr a následné uschování se platí, ale můžete si u své zdravotní pojišťovny zjistit, jestli na odběr nenabízí nějaký příspěvek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Porod koncem pánevním: Přirozeně, nebo císařem?

První dny po porodu

Mohlo by se vám také líbit: