Těhotenská cukrovka představuje pro miminko nebezpečí

od Michaela Romanová
0 komentář
těhotenská cukrovka

Těhotenství provází řada vyšetření, kterými musí budoucí maminka projít. Mezi možná zdravotní rizika se řadí například těhotenská cukrovka, která může toto období života ženy velmi znepříjemnit, a právě té se v našem článku budeme věnovat. Co těhotenská cukrovka je, jak probíhá vyšetření a jak moc je nebezpečná, se dozvíte v následujících řádcích.

Co je těhotenská cukrovka

Pojem těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes mellitus (GDM) znamená zvýšenou hladinu krevního cukru tzv. glykémie. Při tomto stavu nedokáže tělo produkovat dostatečné množství inzulinu, který by reguloval glukózu. I když se těhotenská cukrovka může objevit v jakémkoliv stádiu těhotenství, nejčastěji to bývá ve 2. a 3. trimestru. Přestože není cukrovka až tak nebezpečná pro samotnou matku, má značný vliv na vyvíjející se plod.

Jak probíhá vyšetření

Mezi 24. a 28. týdnem těhotenství přichází na řadu zátěžový test. Cílem testu je zjistit, zda metabolismus sacharidů budoucí maminky funguje tak, jak má. Test začíná odběrem krve nalačno, následně žena vypije roztok se 75 g glukózy. Některé ženy z tohoto testu mají velké obavy, roztok je silně sladký, a ne každá tuto dávku sladkého po ránu s prázdným žaludkem zvládne. Následně vás usadí do čekárny, kde si posedíte 2 hodiny (je dobré se vybavit něčím, co vás zabaví a odvede pozornost od možné nevolnosti). Po uplynutí této doby vám lékař opět vezme krev, podle níž zjistí, zda jsou hodnoty vysoké či nízké.

gynekolog

Vyšetření se mnoho budoucích rodiček bojí. Je však důležité pro budoucnost vás i dítěte. (foto: depositphotos)

 Proč může být těhotenská cukrovka nebezpečná

Strach z vyšetření je u mnoha těhotných žen natolik silný, že test neabsolvují. Ovšem měly by vědět, že cukrovka má velký vliv na dítě:

  • Možný předčasný porod – těhotenská cukrovka může být příčinou předčasného porodu, dokonce v ojedinělých případech i potratu.
  • Vyšší hmotnost dítěte – dítě začne ve větším množství přijímat glukózu, která se postupně ukládá do tukových zásob. Nenarozené dítě tak získává na váze, která může vést k problémům při porodu, například žena nebude moct dítě s vyšší váhou porodit běžným způsobem, přednost bude mít císařský řez.
  • Zvyšuje se riziko preeklampsie – onemocnění, které je nebezpečné jak pro matku, tak pro dítě.
  • Vysoké riziko poporodní žloutenky u dítěte – v některých případech může novorozenecká žloutenka vést k chudokrevnosti dítěte.
  • Možný vznik diabetu u matky po porodu – ve většině případů těhotenská cukrovka po porodu zmizí, ovšem u některých žen může zůstat už do konce života.

Léčba těhotenské cukrovky

Těhotenská cukrovka není onemocnění, kvůli kterému by těhotné ženy měly nastoupit do nemocnice, a jen ve vzácných případech musí užívat léky. K léčbě totiž stačí pouhá úprava jídelníčku, která spočívá v omezení tzv. rychlých cukrů. I když jsou těhotenské chutě často silnější než rozum, jídelníček by neměl obsahovat žádné sladkosti, smažená jídla, bílou mouku, ovocné šťávy plné cukru apod.

Kromě toho by měl být jídelníček doplněn o pohyb. Ty ženy, které byly na pravidelné cvičení zvyklé, by měly pokračovat. Ty méně zdatné by měly každý den absolvovat alespoň krátkou procházku. Ideální jsou také lekce jógy, které kromě jiného uvolňují pánevní dno.

strava

V těhotenství by si žena měla obzvlášť dávat pozor na svůj jídelníček. (foto: depositphotos)

Dá se těhotenské cukrovce předcházet?

Hlavním ovlivňujícím faktorem je genetika a také vyšší věk rodičky. Ovšem faktory jako je obezita, špatná životospráva, časté popíjení alkoholu a kouření může každá žena ovlivnit sama.

Zdravý životní styl by měly dodržovat jak těhotné ženy (ty především), tak i ty, které plánují miminko. Je dobré si uvědomit, že to, v jakém stavu se nachází tělo ženy před otěhotněním, má velký vliv na vývoj dítěte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Je vhodné sportovat v těhotenství? Rozhodně ano!

Infekce plodové vody: Nebezpečí pro maminku i dítě

 

Mohlo by se vám také líbit: