Výběr botiček pro dítě není tak snadný úkol, jak se možná na první pohled zdá. Drtivá většina dětiček se sice narodí se zdravýma nožičkama, ale v období nástupu do první třídy se až třetina z nich potýká s poškozenými chodidly. Stojí za tím právě nevhodně zvolená obuv, kterou mohou rodiče svým ratolestem (i když nevědomky) hodně ublížit. Proto vybírejte dětské botičky uváženě a pečlivě.
Každé dítě je jiné
Velmi často se říká, že každé dítě je jiné. Jinak se vyvíjí, liší se v rychlosti, se kterou začne chodit, mluvit nebo třeba správně vyslovovat písmenko „R“. Děti se liší i v potřebách, kterým je nutné naslouchat. Rozdíly se mohou týkat právě i obuvi. Rodiče by proto měli mít jasno, jestli zrovna jejich dítko nepotřebuje nějakou specialitu – může jít třeba o botičky se širokou špičkou, botky s hodně pevným podpatkem nebo speciální ortopedickou obuv.
Čemu věnovat pozornost při výběru?
Až budete svému dítěti vybírat nové botičky, je hned několik věcí, kterým byste měli věnovat pozornost. Mezi rozhodující kritéria patří:
- využití botiček
- materiál, ze kterého byly vyrobeny
- velikost tzv. nadměrku
- váha botiček
Tyto věci berte v potaz a vypozorujte, co bude nejlepší právě pro to vaše dítko. Pojďme si teď jednotlivá kritéria společně trochu blíže probrat, ať z výběru nových botiček nemáte takový vítr.
Kde bude dítě boty využívat?
Je rozdíl, jestli vybíráte boty do města nebo do přírody a náročnějšího terénu. Je také rozdíl v tom, jestli má jít o botky určené pro běžné nošení, nebo třeba na sport.
Proč si všímat materiálu?
Ideální jsou přírodní materiály, které dětské nožce zajistí nejlepší podmínky. Je-li to ve vašich finančních možnostech, podívejte se i po nabídce botiček vyrobených z nepromokavé membrány.
Věděli jste, že… dítě předškolního věku by nemělo nosit botičky jako pantofle či mokasíny? Naopak by správně mělo mít kotníčkové boty se zpevněnou patou, které budou dobře držet nárt a kotník.
Co je nadměrek?
Nadměrek je jakási rezerva pro volný pohyb prstíčků a růst chodidla. Obecně se při měření nožky počítá s nadměrkem cca 12 mm.
Pozor na hmotnost botiček
Při výběru dětské obuvi byste měli sledovat také jejich hmotnost, především pak upněte pozornost na váhu špičky bot. Pokud se vám botičky zdají těžší, nechte je v obchodě a raději se porozhlédněte po jiných. Mějte na paměti, že dětská nožka pozná každý gram navíc a rychleji se unaví.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Vyplatí se výměna zipu, nebo raději koupit novou bundu?