6 řešení co dělat, když vám dítě nevezmou do školky?

od Michaela Romanová
0 komentář
do školky

Období zápisu do školek je prakticky za námi – a pár maminkám se jistě stalo, že jejich dítko nebylo přijaté, Ať už z kapacitních, či jiných důvodů. A to je často pro rodinu čára přes rozpočet, jelikož maminky s tímto zařízením již počítají a plánují návrat do práce. Co si budeme, vydělávat je v dnešní době potřeba. Co tedy dělat, když vám dítě nevzali do školky?

Soukromá školka

Ano, je to možná ta nejjednodušší varianta, protože v tomto školním zařízení máte prakticky jistotu, že vám dítko přijmou. Soukromé školky jsou situované nejvíce ve městech, kde došlo k baby boomu a místní školky nejsou schopné tento počet dětí pokrýt.

Jenže je tady jeden problém – za soukromé školky si připlatíte, a to mnohdy až 15000 Kč měsíčně! To si maminka asi velmi rozmyslí, zda stojí za tuhle cenu nastoupit do práce.

Další variantou je lesní školka, nicméně těch je u nás opravdu málo a režim zde nastolený není vhodný pro všechny děti.

Práce jako OSVČ

Další vhodnou alternativou, když vám nevzali dítě do školky, se jeví práce na živnostenský list. Pokud máte možnost, nebo jste již dokonce rozjela nějaký druh podnikání při mateřské dovolené – jděte do toho. Práce jako OSVČ je výhodná v tom, že si můžete organizovat čas na práci tak, jak potřebujete, či jak vám to dovolí vaše dítě. Navíc nad sebou nebudete mít žádného šéfa, ale budete sama sobě paní. Musíte ale myslet na to, že máte povinnost odvádět státu sociální pojištění, zdravotní a daň. Takže raději předem dobře počítejte.

Domluva se zaměstnavatelem

Pokud nemáte práci někde v obchodě či na místě, kde je standardní otvírací doba, zkuste se se šéfem domluvit, že by vás třeba zaměstnal na zkrácený úvazek v případě, že byste se s partnerem mohli u dítka vystřídat. Nebo ještě lépe – zda by vaše práce mohla být vykonávána z home office. Na příjmu můžete být neustále prostřednictvím Skype či jiné platformy. Pokud je s vaším šéfem řeč, všechno se dá nějak operativně vyřešit.

Chůva

Jestliže žijete ve větším městě, jistě znáte nějakou kamarádku, která čas od času využívá možnosti profesionální chůvy. Sice se také jedná o placenou službu, nicméně ve srovnání se soukromou školkou vás chůva vyjde levněji. Pokud by se jednalo o pravidelné hlídání, můžete se také domluvit na nějaké fixní sazbě.

Každá chůva bude ráda za pravidelný kšeft, takže se nebojte domluvit na ceně. Průměrně si chůvy berou 150–200 Kč za hodinu. A pokud máte v práci možnost alespoň částečného home office, jedná se o nejlepší volbu. Samozřejmě v případě, že nemáte po ruce hlídací babičku nebo tetičku.

Odvolání

Možná vám to bude připadat směšné, ale ano, i proti rozhodnutí o nepřijetí dítěte do školky můžete napsat odvolání. To směřujte přímo k rukám ředitelky školky. Měla byste zde uvést důvody, proč jste si vybrala právě tuto školku a z jakého důvodu byste chtěla, aby ji vaše dítě navštěvovalo. Vše musí být v pozitivním duchu. Tahle možnost je samozřejmě jen pro „pár vyvolených“ dítek, které skončily těsně pod čarou.

Zkuste jinou školku

Je pravdou, že školky ve městech bývají často plné, nicméně na periferiích většinou bývají volná místa. A pokud dojíždíte do práce do jiného města, proč byste se nemohla podívat po školce zde, nebo nějaké po cestě? Mrkněte se na možnosti okolo a zkuste si je obvolat, zda jim zbyla nějaká volná místa a podle toho se můžete zařídit.

Nevěšte hlavu, pokud se na vás a vaše dítě zrovna neusmálo štěstí. Možností co dělat, je pořád dost. Hodně štěstí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dítě a zájmové kroužky v předškolním věku

Co vše zvážit při výběru mateřské školy

Zdroje: https://www.maminka.cz, http://www.rodicum.cz

Mohlo by se vám také líbit: