Jak vybrat dětem ten správný hudební nástroj?

od Michaela Romanová
0 komentář
hudební nástroj

Je důležité, aby si děti našly koníček, který je bude bavit. A to klidně již během raného věku. Skvělou volbou může být právě hudba. Hra na hudební nástroj nabízí mnoho variant, proto může být složité najít tu správnou.

Věk dítěte

S hudbou je nejlepší začínat u předškolních dětí. Děti do tří let totiž nejsou ještě dostatečně vyzrálé. Hudbu většinou začínají poznávat až po dovršení třetího roku, přičemž si začínají zpívat a vnímají její rytmus. Samozřejmě si i takto malé děti mohou užívat hudbu, vhodné jsou pro ně ty nejjednodušší hudební nástroje, které jim přiblíží rytmus a melodii.

Pro nejmenší děti se proto hodí spíše triangl, dřívka či klávesy. Díky těm mohou poznávat něco nového. Hraní na hudební nástroj se však hodí spíše pro děti od tří až čtyř let, kdy se po hudební stránce rozvíjejí velmi rychle. Rozlišují toho už mnohem víc.

Jak vybírat?

Při výběru je samozřejmě nejdůležitější zaměřit se na to, zda hra na daný hudební nástroj bude dítě bavit. Kromě toho byste ho však měli přizpůsobit jeho věku a tělesné konstituci. Malé děti si totiž rozhodně neužijí hru na tahací harmoniku. Dalším důležitým faktorem je, aby dítě bylo dostatečně vyzrálé pro hraní na hudební nástroj.

hudební nástroj

Možná máte doma malého hudebního virtuóze. (foto: 123RF)

To může být zpočátku složité poznat, ovšem rozhodně to stojí za vyzkoušení. Záleží pak na tom, zda dítě u hudby vydrží a jaký vztah si k ní vytvoří. Podstatné samozřejmě je, aby byl rodič schopný dítě v této zálibě podporovat a náležitě motivovat, například pochvalou za úspěchy.

Výhody hudebního nástroje

Hraní na hudební nástroj může mít na dítě pozitivní vliv a obohacovat ho. Hudební výuka totiž rozhodně není zaměřena pouze na samotné hraní – dítě se zde učí také pracovat s textem a porozumět učivu. Díky tomu tak dochází k rozvoji levé mozkové hemisféry, hraní na nástroj pak rozvíjí pravou hemisféru. Činnost mozku je celkově vyvážena. Kromě toho je dalším přínosem posilování sebevědomí dítěte.

Výběr nástroje

Mezi tradiční volbu pro děti, které s hraním na hudební nástroj začínají, patří zejména klavír či housle. Oblíbená je například také zobcová flétna. Velmi pravděpodobně však dítě nezůstane pouze u jednoho nástroje, pokud ho hudba bude bavit. Prvotní výběr hudebního nástroje tak rozhodně nemusí být konečný.

klavír

Dítě vám nejspíš samo ukáže, o jaký hudební nástroj jeví zájem. (foto: 123RF)

Dítě v začátcích získá potřebné návyky a znalosti včetně vnímání hudby. Poté už záleží pouze na něm, zda zůstane u nástroje, který jste mu vybrali, anebo raději vyzkouší něco nového. Housle jsou skvělým základem pro kytaru, z klavíru pak lze dobře navázat například na akordeon. Jakýkoliv hudební nástroj však dítku poskytne potřebné základy v hudbě a bude se tak v budoucnu moci věnovat libovolnému nástroji.

Další faktory hry na hudební nástroj

Kromě teoretického zvažování je mnohem lepší přejít do praxe. Jestliže tedy váháte, nechte dítě seznámit se s jednotlivými hudebními nástroji. Může si poslechnout někoho, kdo už hrát umí – ať už na koncertě, či třeba na dětské hudební besídce. Dítě tak samo pozná jednotlivé nástroje a svůj zájem může směřovat k jednomu z nich.

Kromě toho však nezapomínejte ani na důležité faktory jakými jsou finanční a prostorová náročnost nástroje. Malé drobné děti si spíše neužijí hru na harfu, basu či bicí. Poměrně jednoduchým startovním můstkem je flétna.

Samozřejmě je dobré pečlivě zvážit, jaký hudební nástroj by se dítěti mohl líbit. Berte proto v potaz různé možnosti, ovšem nestresujte se příliš, že váš výběr nebude správný. Jestliže to totiž dítě nebude bavit, vždy se může rozhodnout jinak a najít si hudební nástroj, který ho třeba zaujme více.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dítě a zájmové kroužky v předškolním věku

Předškolák a hudební vývoj

 

Mohlo by se vám také líbit: