Péče o dětskou pokožku v letních měsících

od Michaela Romanová
0 komentář
dětskou pokožku

Nastává letní období – a to znamená, že vaše děti budou trávit spoustu času venku se svými kamarády. Než je vezmete ven, ujistěte se, že je jejich jemná kůže chráněná před nebezpečnými slunečními paprsky a vysokými teplotami. I první slunce dokáže dětskou pokožku poškodit!

Miminka nevystavujte přímému slunečnímu záření

Kojenci a děti do 6 měsíců věku by neměli být nikdy na přímém slunci. Pokud tomuto nemůžete zabránit, oblečte miminko do prodyšných a lehkých materiálů s dlouhými rukávy. Stejně tak je nutné používat do kočárku clony či slunečníky. Nejlépe ale uděláte, pokud se budete zdržovat ve stínu.

Opalovací krém pro děti

Slunce vyzařuje UV záření, které může poškodit nejen dětskou pokožku, a dokonce způsobit rakovinu kůže. Abyste tomu předešli, aplikujte na dítě opalovací krémy minimálně s ochranným faktorem SPF 30 a vyšším alespoň 15 minut předtím, než vyrazíte ven. Abyste jim zajistila plnou ochranu, nanášejte krém každé dvě hodiny znovu. Vyberte ten voděodolný, který zajistí, že jejich kůže bude chráněná i v případě, že bude plavat nebo se potit.

Omezte jejich pohyb na slunci

Je pravdou, že dítě získává ze slunce vitamin D, nicméně to platí jen v určitou denní dobu. Vyhněte se pobytu na slunci v době od 11:00 do 14:00, kdy jsou sluneční paprsky pro jeho dětskou pokožku nejvíce intenzivní.

Zvolte vhodné oblečení

Oblečení vašeho dítěte by mělo být prodyšné, a to zejména v létě, jelikož zabrání vzniku vyrážek. Ideálním materiálem oblečení je bavlna, protože je chladivá a zároveň chrání. Nikdy nezapomeňte na pokrývku hlavy, a to nejen u dětí, ale i u vás.

slunce

Dětskou pokožku chraňte přinejmenším krémem s faktorem SPF 30.

Oči vašeho dítěte potřebují také ochranu. Při vystavení očí slunci může později dojít ke vzniku šedého zákalu. Jelikož je kůže v blízkosti očí tenčí, je citlivější na poškození. Proto byste měli svému dítěti pořídit sluneční brýle s UV ochranou.

Myslete na hydrataci

Je jasné, že se děti budou v tomto období venku hodně potit, jelikož neustále někde pobíhají a hrají si. Proto je hydratace v tomto období velice důležitá. Zapomeňte ale na sladké šťávy, naučte své děti pít čistou vodu. Je to prospěšné pro udržení zdravé pokožky vašeho dítěte, protože to podporuje hojení, zejména pokud se vaše dítě popálilo na slunci.

Pozor na hmyz

Nejenom sluneční paprsky, ale také hmyz je potencionálním nepřítelem vašeho dítěte při pobytu venku. Dokáže způsobit nepříjemné štípance, ale také alergie. Pořiďte repelenty proti hmyzu vhodné pro děti nebo kojence. V nabídce najdete slušnou škálu výrobků, které poskytují optimální ochranu pokožky, jako jsou spreje, pleťové vody nebo dokonce náplasti.

Pozor, kde dítě sedí

Před tím, než necháte dítko naskočit na houpačku nebo vylézt na skluzavku, přesvědčte se, jaká je její teplota. Věřte, že vybavení dětských hřišť může mít na přímém slunci až 130 stupňů Celsia! Pokud se vám zdá povrch příliš horký, položte na něj třeba ručník.

Oplachujte jejich pokožku

Bazénová chemie, slaná voda, písek a nadměrné pocení mohou být pro dětskou pokožku velmi abrazivní. Snažte se dítko opláchnout pokaždé, když vyleze z vody. Pokud hraje nějaký sport, měla by jeho první cesta po návratu domů vést do sprchy.

Udržujte jejich chodidla v suchu

Abyste předešli plísňovým infekcím, je potřeba sušit jejich chodidla, která se potí ze všeho nejvíce. Hlavně prostor mezi prsty. Do bot a na nohy jim nasypte mastek nebo protiplísňový prášek. Když jste venku, mějte po ruce další pár ponožek, které v případě propocení dětem vyměníte.

Betonové a asfaltové povrchy – a dokonce i písek – mohou na letním slunci dosáhnout teploty vysoko nad 100 stupňů! Také jim pořiďte boty do vody, které můžou nosit i na pláži či na písku. Pokud budou děti bez bot, nezapomeňte i chodidla namazat opalovacím krémem!

Jen tak si užijete spokojené léto bez pozdějších komplikací.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Oblečení pro nejmenší vybírejte opatrně

Domácí repelent: Jak ho vyrobit a bezpečně se chránit před hmyzem?

Mohlo by se vám také líbit: