Oblečení pro nejmenší vybírejte opatrně

od Helena Syslová
0 komentář

Vzhledem k tomu, jak nestálým se počasí v posledních letech stává, mívají někdy méně zkušené maminky obavy, jak své nejmenší obléknout, aby mu nebylo ani horko, ani zima. Navíc si mnohdy nevědí rady s tím, jaké oblečení pro dítě vybrat, aby miminko bylo nejen v teple, ale také se cítilo pohodlně. Ne všechny textilní materiály se totiž hodí pro velice citlivou pokožku děťátka. Nestačí se řídit principem, že dítě by mělo mít o jednu vrstvu oblečení více než dospělý člověk, každý jedinec má své individuální nároky – a to samé platí i pro vaše dítě.

Prochladnutí a přehřátí

Zvláště v zimních měsících je potřeba dát pozor na prochladnutí dítěte. Kontrola dotykem na ručičky, nos nebo krk nemusí být spolehlivá. Ideálním místem pro zjištění, zda je děťátku dostatečně teplo, je zátylek. Pokud je právě toto místo teplé, dá se předpokládat, že oblečení poskytuje miminku ideální teplotu. I opačný problém může být pro dítě kritický. Teploty v létě dosahují velmi často tropických hodnot a maličkým pak hrozí přehřátí. To poznáte lehce – dítě se potí a viditelně se necítí pohodlně. Zde je potřeba odebrat část oblečení a propocené kusy nahradit suchými. Ideálním postupem pro oba případy je vrstvení – lze podle potřeby jednotlivé kusy přidávat nebo odebírat.

anavy-rukavicky-z-bavlny-zoo-zluta

Řiďte se ročním obdobím

Výběr oblečení není tak těžký, jak by se mohlo zdát. Zařiďte se podle ročního období a toho, co si oblékáte sami. V zimě oblékněte miminku tílko, triko, mikinu a bundu. Nezapomeňte na zimní doplňky – čepici, šálu a rukavice. Je prokázáno, že pokud jsou v teple ruce a hlava, jsou v teple i ostatní části těla. Pokud toto vše nestačí, můžete ještě přidat přikrývku. K ochraně před sluncem slouží letní oblečení, ideálně ve světlých barvách. Používejte oblečení s UV faktory, kloboučky a čepice a také opalovací krémy.

Vhodné materiály a péče o ně

Materiál na dětské oblečení musí být pohodlný, ale také bezpečný. To znamená zvolit takové ozdoby, které dítě nemůže odtrhnout a spolknout, oblečení, ve kterém nejsou použity škodlivé látky, stálobarevné a nemačkavé. Oblečení bývá často napuštěno toxickým látkami. Ty pak způsobují kožní onemocnění, vyrážky a ekzémy. Dobrou volbou jsou i funkční materiály, pokud dítě nemá příliš citlivou pokožku. Dítě se tak lépe udrží v suchu a oblečení lze využít ve všech ročních obdobích. Všechno dětské oblečení je nutno důkladně vyprat v prostředcích určených pro nejmenší a několikrát vymáchat. He dobré vynechat aviváž, která by mohla vzbudit nežádoucí reakce.

Mohlo by se vám také líbit: