Součástí života každého dítěte je naučit se plavat. Děti obecně vodu milují, nicméně jsou i takové, které z ní mají respekt a jednoduše se tohoto vodního živlu bojí. Naučit dítě plavat je také otázka bezpečnosti, nejenom zábava. Jak děti naučit plavat a překonat tak jejich přirozený strach z vody?
Buďte vzorem
Nejenom děti, i dospělí se můžou vody přirozeně bát. Pokud je to i váš problém, nikdy byste jej neměli dát před dítětem najevo. Pokud totiž dítě uvidí, že i rodič se vody bojí, jenom to v něm prohloubí strach, a je možné, že se nikdy nebude chtít naučit plavat. Překonejte i svůj strach a postupně si před ním vodu užívejte, dejte najevo, že jít do vody je vlastně obrovská zábava nejenom pro děti, ale i pro vás. Dítě tak začne být zvědavé a je větší pravděpodobnost, že se do vody vydá za vámi.
Postupně ho seznamte s vodou
Úsloví „hodit do vody“ se teď hodí opravdu doslova. Nemůžete na dítě hned vystartovat s tím, že se jdete prostě naučit plavat, a tak to bude. Vůbec dítě o této skutečnosti neinformujte a vezměte jej na výlet k vodě. Ať si zezačátku jen pohodlně pádluje nohama nebo se namočí jenom po kolena. Pokud jdete do bazénu či hlubší vody, samozřejmě ho vybavte alespoň plavacími rukávky, aby se cítilo v bezpečí za každých okolností.
Nenuťte ho
Pokud dítě odmítá jít k bazénu nebo vlézt do vody, nikdy ho nesmíte nutit. Dítě se tak pouze zatrpkne a dlouho s ním nic neuděláte. Chtít se naučit plavat nebo překonat pomyslný strach z vody musí prostě samo. Když budete dítě nutit do něčeho, čeho se opravdu bojí, můžete jeho strach jen prohloubit. Nezapomeňte povzbuzovat, nikoli naléhat. Časem se snad vaše dítě strachu z vody zbaví, aniž by mělo špatné pocity vůči vám nebo plavání.
Nikdy ho nenechávejte samotné
Pokud budete mít štěstí a vaše dítě se vám podaří dostat do vody, za žádných okolností jej nenechávejte ani na chvíli samotné. Dítko se tak bude cítit ohrožené a mimo svou komfortní zónu. Bude vyžadovat, abyste tam byli po celou dobu, aby v případě, že se vás bude potřebovat chytit, tu možnost mělo. Pokud vás neuvidí okolo, může zpanikařit, což může mít i fatální následky. Vždy je potřeba mu zajistit bezpečí.
Vzbuďte v něm nadšení
Ještě před tím, než se vydáte na výlet k vodě, zkuste nenápadně nadhodit, jakou zábavu jste si ve vodě užili jako malí, jaké hry se dají ve vodě hrát, pinkat míčem či skákat ve vlnách v moři. Probudíte v něm přirozenou dětskou zvědavost, která mu může snáze pomoci překonat počáteční strach z neznámého. A co teprve takové plavání pod vodou v úplně jiném světě?
Zajistěte mu lekce
Pokud chcete, máte možnost své dítě předem přihlásit na kurz plavání. Instruktoři jsou vyškoleni, aby pomohli dětem, které mají strach z vody, a budou tak schopni vaše dítko uklidnit před tím, než se vydáte například na dovolenou k moři, kde se může leknout velké vodní plochy a nechat strach, aby ho úplně pohltil a zablokoval.
Co když se objeví strach z vody u kojenců?
U kojenců je velmi časté, že se objeví strach z vody. Je na nás, na rodičích, abychom mu jej pomohli překonat již v tak útlém věku. Děti se můžou bát například i toho, že se jim šampon dostane do očí nebo že je dokonce vcucne odtok.
Abyste strach z vody překonali, je potřeba přistupovat trpělivě a s pozitivní myslí – myslete na to, že jeden úspěch neznamená, že máte vyhráno, protože vám to nemohou říct. Zkuste malé dítě třeba zprvu nechat sedět v prázdné vaně, aby si zvyklo na prostředí, kterého by se mohlo případně bát. Následně jej pomalu pocákejte trochou vody a začněte na etapy napouštět vždy po troškách.
Pokud strach z vody souvisí s utonutím, používejte ve vaně méně vody a v bazénu používejte pro dítě plováky.