Řada žen – budoucích maminek – se upíná k termínu porodu, kterým celé devítiměsíční čekání na děťátko končí. Nesmíme ovšem zapomínat na to, že to pravé dobrodružství porodem ratolesti teprve začíná. Jaké jsou první dny porodu, co můžete očekávat a na co se přichystat?
Na pobyt v porodnici a všechny změny, které nastanou, se můžete částečně připravit už před porodem samotným. Zjistěte si v porodnici, co budete potřebovat a co vám naopak poskytnou na místě – někde si musíte s sebou přibalit i toaletní papír. Ve vašem zavazadle by rozhodně neměla chybět noční košile, teplé ponožky a župan. Dále dostatečné množství vložek a jednorázových plen pro miminko (6-8 na den), krém na ošetření bradavek a podprsenka pro kojení. Pokud máte možnost, choďte na předporodní kurzy kojení – značně usnadní nácvik kojení po porodu.
První hodiny v porodnici
Po narození se vaše děťátko přihlásí pláčem. Tím dojde k pročištění dýchacích plic a novorozenec zároveň „přepne“ svůj oběhový systém – dosud čerpal kyslík a živiny z vaší krve prostřednictvím placenty, nyní již okysličování krve musí zajistit plíce. V současné době se prosazuje trend, kdy vaše miminko nechají ihned po porodu u vás a provádí se pouze nezbytná vyšetření.
V této době by mělo dojít k prvnímu kojení. Přijde za vámi tzv. laktační poradkyně, která vás naučí, jak kojit. Zde se velmi vyplatí již zmíněný předporodní kurz, ale pokud jste jím neprošla, rozhodně nepanikařte. Laktační poradkyně vám vše vysvětlí. Než se maminka a její dítě při kojení sehrají, může to chvíli trvat a tak i zde platí: hlavně zachovat klid. Po půl hodině až dvou hodinách po porodu se novorozenec unaví a usne.
Doba prvních hodin po porodu bude nicméně náročná i pro vás. Tělo si zvyká na novou situaci, mění se průtok krve. Děloha se stahuje, počítejte i s vyčerpáním. Po dobu až dvou hodin budete umístěna na porodním sále nebo porodním pokoji, který má spíš charakter JIP a budete vystavena větší kontrole lékařů i sester – to proto, že brzy po porodu může ještě dojít ke komplikacím, a to i když byl porod hladký.
Pak budete převezena na pokoj. Nebojte se zeptat, zda kapacita porodnice dovoluje výběr pokoje – zda si třeba můžete vybrat jednolůžkový nebo naopak vícelůžkový pokoj. V současnosti se ale s více než třílůžkovými pokoji nesetkáte a kontakt s jinými rodičkami vás může obohatit o nové zkušenosti. Není ani vzácností, že si maminky navzájem hlídají děti třeba během hygieny.
První dny po porodu
V dalších hodinách a dnech je vaše novorozená ratolest obvykle ještě velmi spavá, krátké chvíle bdělosti děťátko věnuje kojení a ještě velmi nedokonalému zkoumání světa kolem sebe. V prvních 48 hodinách by mělo začít vylučovat moč i první stolici, tzv. smolku. Pokud se tak nestane, může to značit problémy s vylučováním. U dítěte se může projevit tzv. novorozenecká žloutenka, na kterou nejlépe zabírá obyčejné sluneční světlo.
Co se v tu dobu bude dít s vaším tělem? V prvních dnech po porodu vaše tělo projde obrovskými změnami. Vaše děloha se začne pomalu zavinovat, což můžete cítit jako nepříjemné či bolestivé stahy. Zavinování dělohy podporuje hormon oxytocin, který se vyplavuje i při kojení, a tak může nepříjemný pocit zesílit. O těchto pocitech vždy informujte lékaře. Správné zavinování dělohy může probíhat jen při prázdném močovém měchýři i konečníku, dbejte tedy i o vaše pravidelné vylučování. Počítejte i s prudkými hormonálními změnami, které poporodní stav doprovází. Výkyvy nálad, plačtivost či ambivalentní vztah k novorozenému dítěti není nic neobvyklého – netrapte se tím. Každý den vás navštíví porodník, aby zkontroloval váš zdravotní stav, a pediatr, který se bude zajímat o projevy miminka.
Již v prvních hodinách po porodu zkoušejte vstát z lůžka, projít se, vykonat hygienu. Pohyb a změna polohy je velmi důležitá – zabraňuje vzniku žilních trombóz a podporuje vyplavování tzv. očistků, které jsou jinak živnou půdou pro různé bakterie. Dodržování zvýšené hygieny by mělo být samozřejmostí – lepší jsou sprchy, koupele by měly být po celou dobu šestinedělí tabu.
Brzy po porodu se také můžete začít věnovat tzv. poporodní gymnastice, tedy nenáročným cvikům, které zpevní břiní svalstvo i svaly pánevního dna a hráze. Z porodnice vás i s miminkem propustí pravděpodobně třetí či čtvrtý den. Pokud váš porod probíhal hladce, po dvou týdnech můžete začít sportovat, pokud byl nutný císařský řez, raději počkejte šest týdnů.
Jak vidíte, první dny po porodu jsou obdobím velmi náročným, ale i krásným. Když se na něj dobře připravíte, budete schopna si jej – přes všechny drobné potíže – náležitě užít s vaším novorozeným potomkem v náručí.