Šikana je závažným tématem – a rozhodně se nesmí podceňovat. Chování dětí, které se někdy může jevit jako zcela nevinné, se lehce stane nepřiměřeným, a to, co vypadá jako dětské pošťuchování a škádlení, se snadno vyvine až v šikanu. Šikana má však na děti velmi těžký dopad a slabí jedinci tím mohou být ovlivněni na celý život. Nehledě na to, že některé děti, které už neví kudy kam, začnou pomýšlet na nejhorší. Jak si se šikanou poradit a jak ji odhalit?
Kdo je nejčastěji terčem šikany a posměšků?
Obecně se dá říci, že terčem šikany ze strany ostatních spolužáků se stávají děti, které se od jiných něčím liší. Mohou to být děti se špatným, ale i naopak velmi dobrým prospěchem, děti s nějakou vadou řeči, děti oslabené nemocí, děti z rodin, které nemají příliš peněz. Tyto děti totiž obvykle nemají hezké oblečení, mohou mít méně věcí než ostatní, mohou vypadat zanedbaně, a tím se stávají terčem různých posměšků.
Naopak jsou někdy šikanovány i děti z bohatých rodin, které mají všeho více než jiné děti, ty se mohou snažit takovému dítěti věci brát nebo rozbíjet. Je to hodně individuální, záleží na tom, v jaké skupině se šikana rozvine, obvykle totiž není agresorem jen jedno dítě ze skupiny. Ostatní se přidávají k němu, ať už proto, že chtějí také šikanovat nebo proto, že se samy bojí, aby nebyly příště terčem šikany ony.
Jak poznat, že se to týká vašeho dítěte?
Dítě, které se stalo terčem šikany, se obvykle změní, jsou patrné symptomy na jeho chování. Dítě může mít strach do školy vůbec chodit, takže se často snaží zůstávat doma, i když před tím chodilo do školy rádo. Nemá příliš kamarádů, je pořád doma, třeba chce i po rodičích, aby jej ze školy vyzvedávali, nestýká se s jinými dětmi a uzavírá se do sebe.
Na šikanu ale může poukazovat i to, že ze školy chodí s pláčem, horší se mu prospěch, ztrácí svoje věci nebo je hladové. Šikana totiž dnes není jen fyzickou záležitostí, mnohem horší pro dítě je, když jej ostatní z kolektivu vyloučí, nebaví se s ním, nehrají si s ním o přestávkách, kradou mu svačinu nebo mu berou a schovávají věci. Šikana se skutečně může projevovat různě, od výhružek, urážek, izolace až právě po fyzické násilí.
Jak šikanu řešit a na koho se obrátit?
Asi každý rodič se toho bojí, nikdo nechce řešit šikanu, bohužel ale fakta hovoří jasně. Téměř na každé škole se šikana v různých formách objevuje, někdy se to ale samy školy snaží utajit nebo si toho prostě ani nevšímají. Poměry na školách se liší, někde nemají prostředky k tomu, aby děti uhlídaly a mohly se snažit o to, aby se šikana neděla. Někde se to snaží smést co nejdříve ze stolu, ale postupně se osvěta dostává do škol ve větší míře než dříve.
Zabránit tomu ale prakticky nejde, protože v době internetu, v době, kdy každé dítě má svůj mobilní telefon, se může snadno odehrávat takzvaná kyberšikana. A ta se ani často neděje na půdě školy. Každopádně by se rodič měl vždy obrátit v první řadě na školu, s vedením školy by měl řešit všechno a škola by se k tomu samozřejmě měla postavit čelem.
Jednání školy
Spolupráce s dětskými psychology je ale také nutná. Děti se dnes navíc mohou samy obrátit na linky bezpečí, které poskytují jak přímou a okamžitou pomoc dětem, tak vedou i poradnu pro rodiče.
Jakmile ale rodič přijde na to, že je jeho dítě terčem šikany, jeho první kroky by měly vést za třídním učitelem. Je třeba umět situaci dopodrobna vylíčit a samozřejmě je nutné znát i hlavního viníka.
Třídní učitel by měl umět situaci vyhodnotit, musí adekvátně zakročit, a následně by se mělo rozběhnout další kolo. Agresor musí být osloven, měl by mít prostor pro své vyjádření a měl by říci svůj pohled na věc. Dále je třeba pracovat s celým kolektivem, a náprava tak často trvá delší dobu. Je to ale skutečně nezbytné.
Rodiče by měli se šikanovaným dítětem mluvit, měli by se snažit jej pochopit a začít okamžitě konat.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
U školáků je dostatek spánku nesmírně důležitý