Tipy na podporu řečového centra vašeho dítěte. Budete se divit, kolik toho odkouká

od Michaela Romanová
0 komentář
řeč

Jak nám připomínají stovky článků i videí na internetu, na rozvoji dítěte se podílí především rodiče a každý detail v něm hraje svou roli. Je přirozené, že se snažíme dítěti v mluvě nějak napomoci, ať už proto, že u něj chceme vidět pokrok nebo si s ním toužíme konečně povídat. Na rozvoj řeči u dětí existuje několik tipů a rad, se kterými se s vámi rádi podělíme.

Rozhodnutí musí udělat dítě

Mezi dětmi jsou propastné rozdíly a někdy se rodič může snažit sebevíc, přesto dítě v mluvě stále oproti jiným dětem zaostává. Nic si z toho nedělejte. Hlavní je, brát vše s klidem a nikterak dítěti nepředestírat, že by snad bylo nějak pozadu. Jak nám babičky často připomínají, dítě pak své kamarády předežene třeba ve škole. Jde o to, že každé dítě má jiné predispozice. Může být chytřejší než ostatní, ale třeba se bojí udělat chybu, a proto nemluví. A když se pak mluvit rozhodne, budete koukat, kolik vám toho najednou poví. Tlačit na něj nemá smysl.

Budete se divit, jak to umí odkoukat

Napomoci správnému rozvoji řečových schopností však můžete velice snadno. Možností je celá spousta. Nesmíme zapomenout ani na okolí dítěte. Někdy pomůže, když dítě samo vidí, k čemu může být slovní komunikace dobrá. Například když si často povídáte s partnerem a sdělujete mu své myšlenky a emoce, dítě uvidí, že by něco podobného mohlo dělat taky.

logoped

Nikdy dítě nesrovnávejte s ostatními. Každé je individuální a možná vás nakonec překvapí. (foto: depositphotos)

Podobně je tomu, když se dítě setkává s lehce staršími batolaty, od kterých může řečové schopnosti také odkoukat a následně je použít. Uvidí, že jeho kamarád už to zvládá a bude si to chtít taky vyzkoušet.

Jak je to s dítětem do 1 roku?

Mluvte se svým dítětem stále častěji a říkejte vše, co vy a dítě děláte. Zároveň se snažte zpestřit intonaci, kterou mluvíte. Pomohou také říkanky a písničky, kterých můžete využít třeba při prohlížení si obrázkového leporela nebo při pouhém přebalování, kdy dítě zabavíte a ono si vyslechne pěknou písničku. Například už v šesti měsících začíná dítě opakovat jednotlivé slabiky. Výrazně tedy artikulujte a nechte ho co nejvíce poslouchat vaši řeč, kterou může časem napodobovat. Některé děti začnou vyslovovat první slova v 11 měsících, jiné až v roce a půl. Srovnávání však nikdy není na místě!

Do věku 2 let

Více s dítětem komunikujte, při chůzi pojmenujte vše, co kolem sebe vidíte. Vždy večer můžete uzavřít celý den tím, že s dítětem proberete, jak probíhal jeho den, váš den, jaké máte plány na zítra. Využijte spoustu obrázkových knížek, kde můžete ukazovat dítěti jednotlivé věci a ty pojmenovávat. Když se dítě pokusí slovo vyslovit, aktivně s ním komunikujte. Využít můžete také pohádek před usínáním, mluvené slovo opět přispěje k rozvoji slovní zásoby dítěte.

Když dítě začalo mluvit

Jiná věc je, když dítě už mluvit začalo. Když svému miminku čtete známé básničky nebo zpíváte písničky, udělejte pauzu na konci řádku, aby dítě mohlo dokončit řádek samo. Můžete také využít básniček, které obsahují i znakování a různá gesta. Když dítě řekne jedno slovo, můžete ho rozvinout do celé věty a různě mu odpovídat. Používání písniček k hraní, říkanek, vět ve společných aktivitách s dětmi jim dělá velkou radost. Ponechte dítěti možnost rozhodovat co chce, přiměje ho to odpovídat na vaše otázky.

kreslení

S dítětem co nejvíc komunikujte, hrajte hry, kreslete, zpívejte písničky. (foto: depositphotos)

Hry pro děti od 1 do 3 let

Budete se divit, ale rozvoji řečových schopností napomáhá i přístupnost předmětů, které dítě může čas od času prozkoumat: podívat se na ně, ochutnat je, dělat o nich a s nimi malé objevy. Nechte své dítě objevovat domov i přírodu. Rovněž kresba či modelování dítě rozvíjí. Pokuste se proměnit jakoukoli kresbu dítěte v zajímavý příběh a příběh v kresbu, ke které se můžete opakovaně vracet, číst a doplňovat. Když je takových příběhů a kreseb dostatek, můžete je zašít do knihy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak dítě odnaučit od dudlíku? Poradíme vám

Ovesné vločky 5x jinak: Připravte si chutné domácí müsli k snídani

Mohlo by se vám také líbit: