Tipy, jak budovat sourozenecké vztahy od samého začátku

od Michaela Romanová
0 komentář
sourozenec

Čekáte druhé dítě a lámete si hlavu, jak to udělat, aby se ti dva měli rádi? Chcete oběma dávat stejnou vřelost a lásku, aby se o ni nikterak nemuseli dělit? Jak zařídit, aby si nezáviděli a už od začátku si starší sourozenec budoval k miminku kladný vztah? Pokusíme se odpovědět na nejpalčivější otázky rodičů, kteří zjistili, že rozšíření jejich rodiny klepe na dveře.

Myslíte si, že jste v tom sami?

Dokonce i rodiče, jejichž vztahy s vlastními sourozenci jsou výborné, si dělají starosti s tím, jak to zařídit, aby se děti nehádaly a vybudovaly si mezi sebou stejně pevné pouto, jako mají se svým sourozencem oni sami. Rozhodně se nejedná o nic nereálného. Dokonce i bratr se sestrou mohou už odmalička být kamarádi. Ale všichni moc dobře po prvním dítěti víme, že výchova sama o sobě nelze převést na několik snadných pravidel. My se nicméně pokusíme dát vám několik tipů, jak dobré sourozenecké vztahy v rodině vybudovat.

Než se to narodí

Než se miminko narodí, mluvte o něm s vaším prvorozeným dítětem. Je důležité, aby starší sourozenec věděl, co se bude dít a proč má maminka bříško. Ačkoliv se vám může zdát, že vás dítě moc nevnímá a je mu to fuk, přesto je důležité o tom mluvit. Nemělo by se ale stát, že ho do dané konverzace budete nutit. Spíše se jedná o to, najít tu správnou cestu, jak mu danou věc vysvětlit. Dítě by zároveň nemělo mít pocit, že o miminku mluvíte pořád a nemělo by z toho být otrávené. Nalaďte se spolu na sourozeneckou vlnu a ukazujte si, jak to mají sourozenci kolem vás.

sourozenec

Připravujte staršího sourozence na příchod mladšího od samého počátku. (foto: depositphotos)

Nepřenášejte břemeno na dítě

Tato zásada zní jasně: nepřenášejte své starosti a povinnosti na staršího sourozence. Může to vypadat docela nevinně, avšak i prachobyčejná věta: „Pohlídej ho, jsem tu za minutku!“ může dítěti přivodit docela velký šok. Dítě, které má tři roky opravdu nedokáže pohlídat tříměsíční miminko. I když můžete oponovat, že o úplné hlídání by přece nešlo, musíte brát na vědomí, že malé dítě toto bere opravdu vážně. Proto dávejte pozor a dané věty raději nepronášejte. Malé miminko je starost, která by pro vaše prvorozené dítě měla být jen radost.

Vymezte si na staršího čas

Dalším problémem rodičů často bývá, že mají obavy, zda budou mít na toho staršího čas, až se malé narodí. Času rozhodně nebude stejně jako dřív, natožpak více, nicméně si můžete pomoci jednou zásadou, kterou budete dodržovat. Záměrně zde nepíšeme „snažit se dodržovat“, protože odkládat čas se starším dítětem na druhou kolej není nejlepší nápad. Zvolte si proto takovou zásadu, která pro vás bude reálná.

A jak zní taková zásada?

Může znít třeba takto: „Jednou za dva týdny dám miminko hlídat a s Adélkou strávím pěkné odpoledne“. Nebo taky takto: „Jednou týdně budeme chodit s Míšou do jeho oblíbené cukrárny a budeme si povídat jenom o jeho zálibách“. Jak vidíte, jde hlavně o to udělat si na dítě čas a naslouchat mu. Pokud je ten čas přímo napsán ve vašem kalendáři, jen vám to napomůže svůj slib opravdu dodržet.

matka

Čas bude se dvěma dětmi ještě vzácnější, ale musíte ho rozdělit mezi obě. (foto: depositphotos)

Poukazujte na individualitu

Když už jsou děti trochu starší, můžete začít poukazovat na odlišnosti každého člena rodiny. Dbejte na to, aby potřeby každého z vás byly vyslyšeny a snažte se vyjít vstříc individualitě každého jedince. Děti tak budou vědět, že na světe jsme každý jiný, ale naše potřeby jsou stejně důležité. Budou si vážit víc sebe i ostatních. Provádět to můžete třeba tak, že budete podporovat jejich zájmy a mluvit o nich.

Uberte plyn

A pokud máte problém stíhat své záležitosti už teď, když je druhé dítě teprve v bříšku, máme jednu radu na závěr: uberte plyn. Ono se to radí že? Jenže na takovou věc byste měli udělat ve svém životě místo a přivítat miminko do rodiny v klidném a harmonickém prostředí, nikoliv v ulítané domácnosti, kdy na sebe její členové nemají ani špetku času. Uvidíte, že vám to pomůže navodit tu správnou sourozeneckou atmosféru.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Ideální věkový rozdíl mezi sourozenci

Jak řešit sourozenecké hádky

 

Mohlo by se vám také líbit: