Jak naučit dítě spát celou noc: Metoda E.Estevilla

od Bc. Lucie Drahošová
0 komentář

Noc by měla být časem, kdy se vaše tělo ve spánku regeneruje. To lze ale jen těžko, když vás vaše dítě každé dvě hodiny budí, nechce usnout a vyžaduje pozornost. U čerstvě narozeného miminka je tato potřeba přijatelná, od půl roku by ale dítě mělo být již samostatnější. Podle některých by dokonce již mohlo prospat celou noc. To chce ale trénink. Pozvolný, nebo radikální, například metodou Eduarda Estevilla.

Základem je pevná vůle

Metoda Eduarda Estevilla se může mnohým rodičům zdát drsná, chce opravdu pevnou vůli. Princip spočívá totiž v tom, že během usínání nebudete okamžitě přicházet k plačícímu dítěti, ale necháte jej po přesně stanovenou dobu zkrátka vyvádět. Pláč, bouchání pěstmi, vztekání se, křik – toto všechno musíte po dobu několika minut ignorovat, i když to bude nesmírně těžké.

Estevill stanovuje přesné intervaly pro první, druhé a třetí čekání, než jdete dítě zkontrolovat a utišit. První den jsou tyto intervaly 1, 3 a 5 minut, přičemž každý další den přidáváte minutu k prvnímu čekání, dvě minuty ke druhému a tři minuty ke třetímu. Druhý den tedy čekáte 2, 5 a 8 minut, třetí den 3, 7 a 11 minut, a tak dále.

Jak začít s nácvikem usínání a spaní

Hlavní podmínkou je, abyste sami byli zcela přesvědčeni, že tuto metodu chcete aplikovat. Chce to totiž mnoho sil. Pokud ano, připravte pro dítě v postýlce známé věci (hračku, plyšáka, obrázek), které budou vždy spojené se spánkem.

Než dítě uložíte do postýlky, praktikujte nějaký rituál, například čtení, mazlení, klidnější hraní někde mimo spací prostor. Následně položte dítě do postýlky, a odhodlaně mu vlídným hlasem oznamte něco jako: „Broučku, maminka a tatínek tě naučí spát samotného. Ode dneška budeš spát ve své postýlce s plyšáčkem a hračkou.“ Následně odejděte. Pravděpodobně bude následovat řev, ale vytrvejte podle návodu výše. Po uplynutí stanovené doby však nechoďte dítě chovat v náruči ani si nehrajte, pouze mu vlídným hlasem dvakrát znovu sdělte, že bude spát samo a že jej máte rádi. Menší samozřejmě můžete během noci nakrmit, přebalit a znovu začít s aplikací metody.

Při přísném dodržování všemi osobami, které dítě uspávají, se dítě naučí usínat samo a spát celou noc během týdne.

Kdy začít s Estevillovou metodou

Tato metoda je vhodná zhruba od půl roku věku dítěte. Stěžejní je, aby po čas nácviku, tedy prvních deset dní od doby, kdy začnete se samostatným usínáním, spalo dítě doma (ne na cestách) a bylo zdravé, nemělo bolesti zubů, atd.

Mohlo by se vám také líbit: