Péče o první dětské zoubky

od Bc. Lucie Drahošová
0 komentář

První zuby dítěti rostou již v půl roce, výjimečně dokonce ještě dříve. U takto malých miminek ale většinou rodičům připadá zvláštní zoubky čistit, proto péči většinou nijak neřeší. Toto podceňování ale není na místě. Učit dítě péči o zuby je vhodné již od samotného začátku.

Při čištění zubů je zejména potřeba vytvořit u dítěte pozitivní vztah k této činnosti. Větším dětem můžete vysvětlit, že si čistí zuby kvůli sobě, aby byly zdravé a nebolely. Vhodné je také jít příkladem a třeba si i čistit zuby společně s dětmi. U nejmenších dětí je ideální představit čištění zubů hravou formou.

První zoubky

Úplně první zoubky čistěte pouze látkovým kapesníkem či jemným hadříkem omotaným okolo prstu. Tím můžete třít jak zoubky, tak i okolní dásně, ze kterých se další zuby brzy vyklubou. Chcete-li použít pastu, volte pouze fluoridovou pastu pro nejmenší děti. Množství postačí o velikosti hrášku. Chcete-li investovat, můžete koupit gumový náprstek se štětinkami, sloužící k čištění prvních zubů miminek.

Kdy koupit kartáček

První klasický měkký zubní kartáček by dítě mělo dostat zhruba v jednom roce. Do té doby můžete dítěti nabízet gumové kartáčky sloužící i k masáži dásní. Ke kartáčku kupte také pastu pro děti s fluorem.

Jak čistit zuby

Ročnímu dítěte čistěte zuby především vy, a to zepředu, zezadu i shora. Na konci každého čištění nechejte ale i dítě, aby si čištění samo vyzkoušelo. Čistěte ráno a večer, a po každém čištění nezapomeňte chválit, jak jsou zoubky krásně čisté. Dítě si tak získá k čištění pozitivní vztah.

Kartáček dítěti nabízejte klidně i ke hraní, například ve vaně. Nikdy jej naopak nastrašte, že pokud si zuby čistit nebude, čeká jej zlý pan zubař s vrtačkou.

Kdy jít k zubaři

První návštěva zubaře je vhodná společně s koupí prvního kartáčku, tedy ve věku okolo jednoho roku. Zubař si zuby jen zběžně prohlédne a zejména ukáže dítěti zajímavé náčiní, dá mu obrázek a podobně, takže jej bude dítě považovat za kamaráda, a ne strašáka, kterého uvidí poprvé až když bude mít nějaký problém s chrupem.

Mohlo by se vám také líbit: