Noční pomočování dětí

od Kachlíková
0 komentář

Přibližně ve věku 2 let hodně dětí přestane potřebovat v noci plenku. Že dítě nepotřebuje plenu poznáme podle toho, že si v noci o čůrání říká, nebo že má ráno plenu suchou.

Pomočování v pěti letech

Pokud však dítě ani v pěti letech není schopné přečkat noc bez pleny, případně bez toho, aby jej dali rodiče vyčůrat, je potřeba navštívit lékaře. Noční pomočování není vůbec ojedinělé, problém s ním má 20% pětiletých dětí, 10% sedmiletých a 3% dvanáctiletých dětí.

Proč se dítě pomočuje

Mnoho maminek se mylně domnívá, že noční pomočování jde odnaučit. Nejde, dítě musí dozrát.

Většinou je příčinou pomočování vysoká tvorba moči v průběhu noci, kterou močový měchýř nedokáže pojmout. Časem se tvorba moči sníží, tak jako je to u dospělých.

Další příčinou je, že dítě spí příliš tvrdě a signál, který vysílá močový měchýř mozku prostě nezaregistruje. Ani když dítě vzbudíte a dáváte ho vyčůrat, v podstatě nevnímá a chová se jako hadrová panenka. Ráno si nepamatuje, že jste ho v noci dávali vyčůrat.

Co vás čeká u lékaře – nefrologa

Pokud již bylo vašemu dítěti pět let, navštivte nefrologii. Zaregistrují ho, zeptají se vás na jeho pitný režim, jak tvrdě spí, kolik nocí v měsíci se počůrá, jestli se počůrává od narození, nebo se začal počůrávat znovu…

Dítě dostane hezký kalendář, ve kterém bude stírat mráčky za noc, kterou se nepomočilo. Samozřejmě budete muset přistoupit na režim enuretika, což znamená, že by dítě mělo pít nejvíc ráno, méně odpoledne a večer co nejméně. Dítě by alespoň hodinu před spaním nemělo pít, zato by mělo jít i 4x čůrat. Pokud má žízeň, můžete nabídnout vypláchnutí pusy vodou. Lékař může doporučit užívání léků, které se užívají před spaním a podporují činnost mozku.

Při další návštěvě může dojít k ultrazvuku močového měchýře, kde se zjistí jeho kapacita a zkontrolují se ledviny.

Netrapte sebe ani dítě

Pomočování v žádném případě není chybou dítěte. Nemůže za to a nemůže za to ani vaše výchova. V žádném případě ho nesmíte za počůrání trestat. Pokud dojde k počůrání, bez výčitek dítě převlečte, převlečte postel a ujistěte ho, že se nic nestalo, že se to časem spraví. Ve vás musí vidět jistotu, podporu a utvrzení, že není zlé a že se na něj nezlobíte. Pořiďte si nepropustné chrániče matrací, ušetříte si tím spoustu práce.

Mohlo by se vám také líbit: