Kdy začít dítě učit návykům, jako je například krmení, spánek či koupání? Můžete začít hned od nejútlejšího věku. Čím dříve začnete, tím to bude poté lehčí pro vás. Pokud u dítěte vybudujete tyhle návyky a zajistíte mu pravidelný denní režim, bude cítit bezpečí a jistotu, jelikož bude vědět, co ho čeká.
Tímhle dítě připravíte i na nástup do školky, kde mají vždy pravidelný režim nastavený. Jelikož ve školce učitelky poznají nejlépe, které děti mají doma nastavený režim a které ne. Proto si stanovte pravidelnou dobu kojení, spánku, hraní, procházek či koupání. Zkuste to u dítěte budovat postupně a uvidíte, že do režimu rychle zapadne.
Pravidelné kojení a krmení
Pokud si miminko naučíte už v porodnici na kojení v určitou dobu, usnadní vám to práci, protože budete vědět, kdy se miminko například vzbudí na kojení. Je možné, že ze začátku nebude vše úplně podle vašich představ, jelikož se může stát, že miminko bude mít jeden den větší hlad a druhý den vůbec.
Také to můžou ovlivnit různé potíže miminka anebo růst zoubků, jelikož děti moc nejí, když jim není dobře a něco je trápí. Proto se hned nevzdávejte a zkoušejte to i nadále. Pokud máte už starší dítko, tak si určitě zapamatovalo režim už od malička. Zachovejte stanovená pravidla a můžete postupně přidat i svačinky, ale dodržujte čas, který si určíte, protože se podle toho dítě orientuje.
Pravidelný spánek
Stanovte si i čas, kdy chcete, aby vaše dítě chodilo spát. Buďte důslední a podotýkáme, že pravidla musíte dodržovat i vy, protože pokud vy polevíte, dítě to vycítí a bude si vymýšlet. Musíte s partnerem spolupracovat, protože pokud se jeden z vás začne vykrucovat, bude mít dítě větší problém s usínáním.
Když dělá dítě scény před spaním, zkuste si vytvořit rituál, že mu například přečtete pohádku. Pokud neusne, tak si popřejete dobrou noc a můžete mu nechat rozsvícenou lampičku. Často dětem pomáhá, když necháte pootevřené dveře, kdy vás dítě slyší a nepřipadá si osamoceno.
Pravidelné koupání
Pakliže máte miminko, nejde si moc stanovit dobu, kdy ho budete koupat. Protože neovlivníte, když vám dítě usne anebo když ho musíte okoupat dříve. Někdy se stane, že ho musíte koupat i vícekrát denně. Pokud už je vaše dítko větší, můžete si stanovit dobu koupání. Je lepší dítě koupat dříve, protože vám zabere více času uspávání.
Pravidelné procházky
Pokud chodíte s vaším dítkem na procházky, zkuste také dodržovat stejnou dobu. Co takhle chodit dopoledne i odpoledne? Dítěti čerstvý vzduch pomáhá a lépe se mu na něm usíná. Vydrží díky tomu spát i několik hodin v kuse. Pro vás je to taky velice přínosné, obzvlášť, pokud potřebujete shodit poporodní kila. O tomhle tématu se můžete také dočíst na našich stránkách. Může se stát, že se vám nepodaří každý den chodit ve stejnou dobu ven, protože máte lékaře nebo jiné důvody. Stanovte si proto vlastní harmonogram, který bude denním režimem pro vás samotné.
Jak tohle všechno zvládnout?
Vypadá to složitě a náročně? Tak tomu není. Jednoduše si vše správně rozvrhnete a stanovíte si přibližné časy, kterými se budete řídit. Zkuste si například ze začátku psát svůj rozvrh na daný den. Vpisujte si do něj i například lékařské kontroly nebo jiné věci. Důležitá je souhra partnerů, kteří musí být na jedné lodi.
Pokud jeden z vás povolí, naruší tím veškerou snahu a režim, který jste u dítěte budovali. I když to bude zpočátku náročné, tak to hlavně nevzdávejte. Postupně se dopracujete k vašemu dennímu režimu, který jste si představovali. Uvidíte samy velikou změnu mezi tím, když dítě režim nemělo a když ho u něj vybudujete. Dítě na vás bude působit klidnějším a spokojenějším dojmem. Tak se toho nebojte a hurá do práce.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Cviky, co se dají provozovat doma. Už žádné výmluvy
Osvojte si tyto rituály a získáte energii hned po probuzení