Těhotenství každá žena prožívá jinak, jde ale o období, na které žádná maminka nechce zapomenout. Dobré, ale i ty horší vzpomínky, které provázely očekávání potomka, si můžete pamatovat, ale jen těžko si zapamatujete úplně všechno. I z tohoto důvodu je lepší psát si těhotenský deník. Zaznamenejte si celý průběh těhotenství, abyste to jednou mohla vyprávět třeba svému dítěti. Až se po letech do deníku začtete, jistě si oživíte všechny vzpomínky.
Jak si psát těhotenský deník
Je mnoho způsobů, jak vést těhotenský deník. Určitě si můžete všechny vzpomínky a významné momenty svého požehnaného stavu zaznamenávat do obyčejného sešitu, můžete se rozepsat a psát jej podle svého stylu. Stejně tak je možné psát deník do počítače, kam také můžete kopírovat lékařské zprávy, fotky z ultrazvuku a podobně.
Využít ale můžete již předem předtištěný těhotenský deník s krásnými ilustracemi a kolonkami, který zakoupíte snad v každém knihkupectví. Tyhle speciální deníky jsou skvělé v tom, že vás navedou, abyste si zaznamenala skutečně všechno, možná i to, co by vás normálně nenapadlo zapisovat. V deníku je pak prostor i k nalepení fotografií, ke vložení těhotenského testu a podobně. Zkrátka pak vám opravdu ani jedna maličkost neunikne.
Co do těhotenského deníku zapisovat
Pokud využijete těhotenský deník předem předtištěný a zakoupíte si jej, budete mít opravdu co zapisovat. V těchto denících najdete zpravidla všechno, prostor bude třeba i k tomu, abyste si zaznamenala to, jak jste se o miminko snažili nebo jak jste své těhotenství oznámili s partnerem rodině a přátelům.
Prostor je tam i pro ty nejzajímavější vzpomínky a momenty celého těhotenství, vše je pak přehledně rozčleněno, můžete si tam i vlepit fotografie toho, jak vám rostlo postupně bříško nebo jak se vyvíjelo vaše miminko podle ultrazvuků. Kromě zaznamenávání těchto krásných vzpomínek na těhotenství ale obsahují těhotenské deníky i praktičtější stránky.
Praktické využití těhotenského deníku
Naleznete zde například i těhotenský plánovací kalendář, kam je dobré psát si všechny prodělané i plánované kontroly u gynekologa a podobně. Na nic pak určitě nezapomenete. Do deníku je možné zapsat si i to, o jakých jménech pro miminko uvažujete, najdete zde seznam výbavičky pro miminko, kterou je třeba pořídit nebo i seznam věcí, které je nutné si vzít s sebou do porodnice. A abyste měla vždy přehled o tom, kolik financí vás to bude stát, budete zde mít i malý přehled plánovaných finančních výdajů.
A samozřejmě je v deníku i mnoho dalšího. Podle jednotlivých trimestrů si můžete zapisovat, jak se zrovna cítíte, jak se chová miminko u vás v bříšku a jak moc o sobě dává vědět. Těhotenský deník je doplněný i o praktické informace, které prozradí, co všechno je možné během těhotenství očekávat. Na konci si můžete zapsat své pocity, své plány na porod, výběr porodnice. Poslední stránky pak patří miminku. Můžete si pečlivě zaznamenat, jak bylo velké, kdy přišlo na svět a samozřejmě přidat i první fotografii.
Proč si těhotenský deník psát?
Každá vzpomínka je vzácná, ale mnoho vzpomínek se časem vytratí. Pokud je ale zaznamenáte, nikdy se nevytratí úplně. Během náročného období vám navíc může pomoci psaní vyrovnat se s mnohými změnami, které těhotenství přináší. Díky těhotenskému deníku budete mít i větší přehled, budete se moct vracet a dopisovat třeba své pocity, nálady, které se během těhotenství často mění jako na houpačce.
Kromě toho, že získáte krásnou vzpomínku a jednou všechno budete moci ukázat svému dítěti, nikdy nezapomenete na to, jak jste se během těhotenství cítila a vždy si připomenete, že ne pokaždé to byla procházka růžovým sadem. A až se miminko narodí, můžete mu psát obdobný deník, kam zaznamenáte vše, co se týče jeho prvních let života.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
8 tipů, jak si užít devátý měsíc těhotenství, i když je to náročné
Masturbace v těhotenství dá orgasmu nový rozměr, tak s chutí do toho