Mnoho rodičů dítěti nabídne dudlík, jelikož se to zdá jako přirozená věc, kterou dítě dokonce vyžaduje. V určitém období však může přijít martyrium v podobě snahy odnaučit dítě od dudlíku, na který si tak zvyklo. Jak s tímto problémem bojovat a co by na dítě mohlo zafungovat poradíme v článku.
Mezi dětmi panují rozdíly
Některé děti jsou v kojeneckém věku klidné a rodiče jim dudlík ani nenabídnou. Jiné zase mají potřebu vyjadřovat se výrazným pláčem a dudlík může být kýženým pomocníkem, jak dítě uspokojit.
Když se pak rodiče rozhodnou dítěti dudlík odebrat, některé z nich si na něj ani nevzpomenou a rozloučení se s dudlíkem probíhá úplně hladce. Jenže každý rodič dobře ví, že rozdíly mezi dětmi jsou občas až propastné. V budoucnu se samozřejmě vyrovnají, ale rodič malého batolete se občas neubrání srovnávání.
Pozor na přílišný spěch
Zprvu by bylo dobré upozornit, že obava z toho, že vaše dítě bude mít z dlouhodobého používání dudlíku nějaké zdravotní nebo psychické potíže, je lichá. Přesto jsou maminky a tatínkové velmi často v rozpacích, když v jejich okolí děti už dávno dudlík nevyžadují, zatímco to jejich dvouleté stále bez dudlíku neudělá ani krok.
Proto aby nedocházelo k tak nepříjemným okamžikům a dítě nevyčnívalo na pozadí ostatních dětí, rodiče se urputně snaží dítěti dudlík vymluvit, často ani nevědí, jak to udělat správně, aby mu zároveň neublížili. Rozhodně se vyvarujte kroků, které by vaše dítě mohly naopak zranit a být mu životu nebezpečné (budete se divit, ale s takovými radami se ve svém okolí stále můžete setkat):
- Nepotírejte dudlík žádnými hořkými látkami, abyste u dítěte rychle způsobili odmítnutí.
- Neodstříhávejte ani nijak nenarušujte žádnou část dudlíku, ve výsledku by mohlo dojít až k udušení dítěte malým úlomkem.
- Nemůžete projevovat vztek, netrpělivost, křičet na dítě ve chvílích, kdy požaduje zpět svůj dudlík.
Chce to především klid
Pokud se vaše dítě odmítá s dudlíkem rozloučit, nezbývá vám, než přijmout fakt, že to nebude hned a dítěti bude tento proces trvat déle. Tím že budete nervózní a budete netrpělivě čekat, kdy už se dudlíku zbaví, ničemu nepomůžete. Na takové věci je třeba klid a chladná hlava. Prvním krokem vždy bývá pevné a neoblomné rozhodnutí rodiče dítě dudlíku zbavit.
Využijte období, kdy dítě objevuje svět
Toto období se začíná ponejvíce projevovat asi od půl roku věku dítěte. Ve stejném období také začíná slábnut reflex sání a dítě dudlík už tolik neuspokojí. Jak a v jakém věku odstavit dítě od dudlíku je ale ve výsledku na rodičích. Hlavní věcí je nezahájit tento proces v obtížném časovém období (v případě nemoci, silné nervozity matky, období výrazného pokroku ve vývoji atd.) A pamatovat si, že v jakýchkoli zkouškách mateřská láska a náklonnost pomáhá dítěti ze všeho nejvíc.
Slyšeli jste o rituálu loučení?
Můžete uspořádat obřad rozloučení s dudlíkem (ale pouze se souhlasem dítěte). Například se s vaším dítětem domluvíte, že dudlík „darujete dítěti souseda“ nebo ho vezmete do parku a dáte nějakému zvířátku. Pozor! Dudlík v parku pak neponechávejte, ale nějakým způsobem zlikvidujte. Poté je velmi důležité, aby se všichni členové rodiny chovali koordinovaně a dudlík mu dále nenabízeli. Samozřejmě, pokud se dítě nedokáže dudlíku stále vzdát a následně je narušen i jeho spánek, zvyšuje se nervozita, a to vše trvá déle než 10–14 dní, nemá smysl v trápení pokračovat a je lepší mu dudlík vrátit.
Nebo začněte postupně
Zkuste dát dítěti dudlík těsně před spaním a až usne, z úst mu jej odeberte. Vysvětlete mu, že přes den už dudlík není potřeba, ale je dobrý už jen pro klidný spánek. Postupně si zvykne, že dudlík je potřeba jen v noci. Fyzická únava pro dítě a dávka trpělivosti pro matku dále postupně pomohou „zapomenout“ na dudlík před spaním.
Jestli na to chcete jít takhle, tak musíte s dítětem strávit den co nejaktivněji a zejména večer se před spaním jít projít, nakrmit, okoupat a uložit ho do postele. Dítě bude dosti unavené, než aby vzpomínalo na dudlík, a tak za několik dní po sobě návyk usínat s dudlíkem úplně zmizí. Obvykle na to stačí 3–5 dní.
A jak to zvládáte vy?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Pět tipů, jak pomoci dítěti při prořezávání zoubků
Kdy je čas zbavit se dudlíku a jak na to