Pět tipů, jak pomoci dítěti při prořezávání zoubků

od Bc. Lucie Drahošová
0 komentář

První vyrostlé zoubky jsou u miminka jistě důvodem k oslavě, bohužel jejich příchod obvykle provází velké bolesti. Prořezávání zubů může být zdlouhavé a dítě (stejně jako i jeho rodiče) často potrápí. Probděné noci vám ale může pomoci eliminovat několik vyzkoušených tipů.

Tip číslo 1: Chlaďte

Chlazení obecně znecitlivuje, proto i při prořezávání zoubků je chlazení báječná věc. Využít můžete studený obklad na tvář, nebo chlazení úst přímo zevnitř. Pro tyto účely jsou ideální chladící kousátka naplněná vodou, která můžete umístit do ledničky či mrazáku a poté dát dítěti ke kousání. Pozor ale, aby nebyla příliš ledová.

Tip číslo 2: Léčivý gel

Když zamíříte do lékárny, můžete si koupit některý z chladivých dětských gelů na dásně. Jsou k dispozici již pro děti od 5 měsíců a pomohou okamžitě. Gel chladí i znecitlivuje a má příjemnou chuť, takže děti jej snadno přijímají.

Tip číslo 3: Masáž dásní

Při prořezávání zoubků dásně pobolívají i svědí, proto často pomůže nejvíce masáž dásní, při které prstem jemně přejíždíte přes citlivé místo. Masáž uleví od bolesti a změkčí dáseň, takže usnadní prořezávání. Využít můžete také speciální náprstky pro masáže při prořezávání zubů, nebo můžete dítěti koupit masážní kartáčky připomínající kartáčky na zuby. Dobrou službu ale odvede i obyčejný dudlík nebo kousátka, která seženete v libovolném provedení. Nemáte-li nic z toho po ruce, postačí mrkev, kousek chleba, nebo třeba jablko.

Tip číslo 4: Bylinky

Podle některých maminek je velmi efektivní čaj či tinktura ze šalvěje, který představuje přírodní cestu léčby. Volit ale můžete i jiné bylinky. S výběrem vám poradí v lékárně.

Tip číslo 5: Klid a úsměv

Při prořezávání zubů miminka se především obrňte trpělivostí a pozitivní náladou. Budete-li brát situaci s klidem, bude klidnější i vaše dítě. Mluvte na něj vlídně, buďte mu na blízku, hrajte si, případně jej houpejte.

Prořezávání zoubků často také doprovází průjmy a horečka. Při zvýšené teplotě podávejte dítěti analgetika a dostatek tekutin.

Mohlo by se vám také líbit: