Dětský zrak: Věděli jste, že se vyvíjí několik měsíců?

od Michaela Romanová
0 komentář
dětský zrak

Když na svět přijde miminko, všichni jsou štěstím bez sebe. Tato radostná událost přináší do našich životů plno novinek a nečekaných okolností. Víme přesně, co miminko potřebuje? Jak se cítí? Jestli nám rozumí? Nebo jestli nás vůbec vidí? Čerstvě narozené miminko je již plně vyvinuté.

K úplnému rozpoznání světa kolem mu však stále ještě něco chybí. Je to zrak. Takové malé děťátko vidí jen maličký zlomek toho, co dospělý. V našem věku si jistě nedokážeme uvědomit a připustit, že nás naše ratolest nedokáže podle zraku řádně rozpoznat. Dětský zrak je unikátní. Pojďme se na tuto problematiku podívat více zblízka.

Čerstvě narozené miminko

Je dokázané, že dítě při narození má více vyvinutý sluch než zrak. Zrak, tak jako všechny smyslové orgány, se však vyvíjí postupně. Oči ale až úplně jako poslední. Není čeho se obávat, vše má svůj čas.

dětský zrak

Věděli jste, že dětský zrak vidí jen 5 % toho, co dospělý? (foto: 123RF)

Vliv na vývoj zrakového smyslu má už životospráva matky během těhotenství. Na mysli máme hlavně matky kuřačky či předčasně narozené děti. Není to však pravidlem. Proto je velmi důležitá kontrola zraku dítěte při každé návštěvě pediatra.

Víme, že dítě vidí již od narození, ne však úplně. Dětský zrak dokáže vidět jen pět procent toho, co zdravý dospělý člověk. S postupujícím časem se jeho zrak zdokonaluje. Pomalu začíná vidět předměty a obličeje zblízka, většinou ty, které se pohybují. Proto se často stává, že rodiče chodí k lékaři s tím, že jejich miminko na ně zrakem nereaguje.

1. – 4. měsíc

V prvních dvou měsících života dítěte se může stát, že oči mají tendenci šilhat. To se však spraví. Pokud ne, měli bychom včas upozornit dětského lékaře. Ve třech měsících je miminko schopno sledovat předměty a rozpoznávat je.

5. měsíc

Kolem pátého měsíce by mělo být miminko zdatné rozpoznat i vzdálenost. V tomto věku se mu rozvíjí prostorová orientace a koordinace pohybů. Už si dokáže zapamatovat předměty, a poté je poznávat.

Jak jistě víme, téměř všechny narozené děti mají světlé, možná i modré oči. Ke konečnému určení barvě očí dochází až kolem devátého měsíce života, kdy se oči pigmentově zabarvují. Není však vyloučené, že barva očí se může měnit ještě postupně, třeba i do třetího roku života dítěte. V jednom roce už je dětský zrak plně vyvinutý, rozeznává barvy i všechny předměty.

Malé děti a školáci

U dětí v nízkém věku je potřeba sledovat zdravotní stav, a zrak především. Někdy může docházet k různým očním vadám, jako třeba šilhání. Pokud si všimneme, že dítě nedokáže úplně zaostřit, nebo mu jedno oko utíká jiným směrem než to druhé, je potřeba problém řešit především hned s lékařem. Většinou se dá zrak napravit, zvláště v tak nízkém věku, a hlavně s včasným zakročením.

dětský zrak

Všechny problémy je třeba včas řešit návštěvou lékaře. (foto: 123RF)

Zraková hygiena

U dětí školáků je dané, že převážně nepotřebují dioptrické brýle. Většina je přirozeně dalekozrakých. S přibývajícím věkem dalekozrakost sama vymizí a dítě rozdíl nepozná. V tomto věku je ale důležité dbát na takzvanou zrakovou hygienu. To znamená, že bychom měli zvážit to, jakou dobu bude dítě sledovat obrazovky a modrá světla, což v současné době není nic jednoduchého.

Měli bychom posoudit, kolik času mu dovolíme strávit u televize, u počítače nebo s telefonem v ruce. Když tento čas neohlídáme, může u dítěte dojít k digitální únavě očí.

Obecně bychom měli svůj zrak chránit, nejenom ten dětský zrak. Chránit se dá několika způsoby. Takovou funkci za nás částečně zařizují i naše řasy. Pak je vhodné starat se o zrak preventivními prohlídkami, a popřípadě včasným řešením nějakého problému.

Ani sluneční brýle nejsou zbytečná věc. Chrání nás jak před sluncem, tak i před případným úrazem, což u dětí bývá velmi obvyklé.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Děti a kontaktní čočky

Jak elektronika nepříznivě ovlivňuje naše děti?

Mohlo by se vám také líbit: