Děti jsou obklopené plodovou vodou, zatímco rostou a vyvíjejí se v děloze. Tato tekutina jim umožňuje volný pohyb a je nezbytná pro normální růst a vývoj v bříšku. Plodová voda působí jako ochranný polštář kolem vašeho dítěte, aby se zabránilo zranění z nárazů do břicha. Hraje také zásadní roli při rozvoji imunity a udržování konstantní teploty. Infekce plodové vody představuje riziko a to jak pro miminko, tak pro maminku. Co byste o infekci plodové vody měla vědět?
Co je infekce plodové vody?
Jde o bakteriální infekci a akutní zánět tkání kolem dítěte. To může zahrnovat placentární infekci, infekci plodových membrán, infekci pupeční šňůry a nebo přímo plodové vody.
Co ji způsobuje?
Infekce plodové vody je obvykle způsobena bakteriemi nebo patogeny genitálního traktu (organismy, které způsobují onemocnění), které se vyskytují v těle matky a cestují směrem k dítěti. Bakterie přítomné v pochvě mohou migrovat přes děložní čípek a do dělohy, což způsobuje infekci obklopující dítě. To je také známé jako vzestupná bakteriální infekce.
Běžné typy bakterií a infekcí, které mohou způsobit infekci plodové vody, jsou:
- E-coli
- Streptokoky skupiny B (GBS)
- Bakteriální vaginóza
- Chlamydia
- Trichomoniáza
- Syfilis
- HIV
Příčinou může být i infekce močových cest
Mnohé maminky si to nepřipouští, ale bohužel i na první pohled „neškodná“ infekce močových cest může zadělat na nepříjemné problémy v případě, kdy se nebude léčit. Je běžné, že těhotné ženy zažívají asymptomatické infekce močových cest, což znamená, že mají bakteriální infekci, aniž by si toho byly vědomé nebo měly nějaké příznaky.
To je jeden z důvodů, proč vás váš ošetřující gynekolog požádá o vzorek moči při každé z vašich rutinních schůzek, aby vyšetřil známky infekce. Neléčená infekce močových cest je častou příčinou předčasného porodu.
Jak se infekce plodové vody projevuje?
Infekce plodové vody se může prokázat hned, někdy to ale trvá. Zpozorněte, pokud na sobě zpozorujete některý z varovných signálů a pokud ano, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.
- horečka matky spojená se zvýšeným počtem bílých krvinek
- zvýšený puls matky nebo zvýšená srdeční frekvence plodu
- děložní citlivost
- plodová voda obarvená mekoniem
- příznaky předčasného porodu
- páchnoucí nebo zelenožlutý výtok
Jak se léčí?
Léčba infekce plodové vody závisí na závažnosti infekce a na tom, jak na tom matka i dítě jsou po zdravotní stránce. Někdy je nutné, aby se dítě narodilo co nejdříve, a zabránilo se tím dalším komplikacím. Bez ohledu na způsob porodu vám bude doporučena intrapartální antibiotická léčba, antibiotická terapie bude také vyžadována pro dítě, aby se zabránilo vzniku infekce.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Nebojte se vyšetření plodové vody
Ekologické látkové vložky pro maminky