Do školy před šestým rokem

od Kachlíková
0 komentář

Znovu je tu čas zápisu prvňáčků do první třídy. Do školy poprvé nastoupí děti, které do 1. září dovrší šesti let. Měly by být fyzicky i psychicky dostatečně vyzrálé, schopné soustředit se ve vyučování, dávat pozor, nerušit vyučující paní učitelku ani spolužáky.

Stává se ale, že dítě 1. září věkem nástup do školní docházky ještě nesplňuje, přesto byste chtěli, aby do školy nastoupilo. Dítě je totiž dostatečně schopné do školní lavice usednout, popřípadě vás k tomu tlačí rodinné důvody.

Buďte otevření

Svůj záměr ředitelce školy oznamte předem. Ta vás obeznámí s tím, že i přes šikovnost dítka, která bude prověřena u zápisu, musíte podle zákona doložit potvrzení o jeho způsobilosti navštěvovat školu před dovršením šesti let, které získáte v psychologické poradně pro děti a mládež.

Zápis do první třídy se v každé škole různí

Děti do deseti napočítat většinou umí, vítáno je ale, když zvládnou i více. Měly by rozeznat základní barvy, umět pojmenovat tvary – trojúhelník, čtverec, obdélník, kruh. Mělo by vyslovovat dobře všechna písmenka, umět básničky, písničky, případně krátce popsat obrázek, nebo začít vyprávět pohádku. Má umět samo se obléct a obout. Taky nakreslit postavu, což znamená, že rozezná kreslení jednotlivých částí těla.

V některé škole vyžadují písmenka, jinde učitelky říkají, že není dobré je děti učit předem, nebo je dokonce učit číst. Samozřejmostí je, že dítě řekne své jméno, příjmení a bydliště.

Když u zápisu uspějete

Vaše zatím pětileté dítě zatěžkávací zkoušku ke spokojenosti paní ředitelky i paní učitelky výborně zvládne, dokonce může být pochváleno, že je lepší, než děti starší. Vás ale čeká ještě test u dětské psycholožky.

Pohovor u dětského psychologa

Stejně jako nároky ve škole u zápisu, tak i prověřování dítěte u psychologa se různí. Než se podrobí váš synek či dcerka skládačkám, kresbám, úvahám, počítání, budete muset zodpovědět, proč předčasný nástup do první třídy požadujete.

Znova bude dítě podrobeno otázkám týkající se logiky, samostatnosti, výřečnosti… Psycholog by měl být objektivní a vy byste měli jeho rozhodnutí akceptovat. Pokud se vám ale bude zdát, že nerozhodl dobře, nenechejte se odradit. Vezměte dítě i rozhodnotí psychologa a požádejte o prošetření jinde.

Je škoda, když se chytré děti nudí rok ve školce, když už mohly být ve škole. Stejně tak je škoda, když někteří ambiciózní rodiče vedou dítě do první třídy předčasně, třeba jen pro své vlastní ego. Dbejte na to, aby bylo spokojené především vaše dítě.

Mohlo by se vám také líbit: