Jak se připravit na koupání miminka

od Helena Syslová
0 komentář

Máte obavy z prvního koupání vašeho maličkého a nejste si jisti, zda máte vše potřebné a zda budete postupovat správně? Pokud dodržíte několik zásad, které budete pravidelně opakovat, až si vytvoříte správné návyky, nemusíte mít z koupání miminka žádné obavy. O dětskou pokožku je potřeba pečovat, miminka mají kůži citlivější a ta vyžaduje dokonalou péči již od narození. Není sice nutné koupat miminko denně, ale většina dětí má pohyb ve vodě ráda a s rodiči si při koupání buduje těsný kontakt.

Příprava na koupel

Nezapomeňte si vše před koupáním důkladně připravit, abyste v průběhu koupele nemuseli od vaničky odbíhat a vše probíhalo v klidu a pohodě. Je jedno, zda zvolíte dětskou vaničku nebo koupací kbelík či velkou vanu s koupacím lehátkem. Důležité je, aby vše bylo dokonale čisté s vodou v odpovídající teplotě, kterou zkontrolujete s pomocí teploměru do vody. Osuška pro miminko by měla být bez chloupků, podobně jako textilní pleny. Kosmetické potřeby tvoří především dětské mýdlo, krém na opruzeniny, mléko či olej, hřeben, nůžtičky a potřeby pro čištění nosu a uší.

Jak by měla vypadat dětská koupel

Pro pocit pohody dítěte je zásadní teplota vody. Ta by se měla co nejvíce přibližovat teplotě lidského těla, tedy 37 stupňům. Zkontrolujte vždy vodu dětským teploměrem. Teplota v místnosti, kde koupání probíhá, by měla mít kolem 25 stupňů. Ještě před koupáním očistěte dítě od případných nečistot na intimních partiích, k tomu můžete využít žínku nebo vlhčené ubrousky. Koupete-li ve vaničce, nemělo by zde být více vody než 15 cm. Ideálním postupem je začít studenou vodou a přidávat teplou.

zinka-haipa-daipa-zluta

Postup při koupeli

Dbejte vždy na to, aby miminko mělo podloženou hlavičku. Tělo přidržujte druhou rukou, tou také provádějte koupání. Nepřekračujte délku koupele, maximálně 7 minut. Nemusíte každý den mydlit celé tělo dítěte, důkladně očistěte především kožní záhyby a zadeček. Koupání přinese dítěti především osvěžení a čistotu a kontakt s rodiči. Po koupeli dítě důkladně osušte, vyčistěte nos a uši a pokožku ošetřete dětskou kosmetikou. Později nezapomeňte pravidelně přistříhávat nehty, aby se jimi dítě nemohlo poranit. Dítě v čistém oblečení udržujte v teple, aby nenastydlo.

Mohlo by se vám také líbit: