Na co se připravit v šestinedělí

od Bc. Lucie Drahošová
0 komentář

Šestinedělí zahrnuje první týdny po porodu, během kterých se tělo především hojí a vzpamatovává po porodu. Zároveň je to ale i doba, kdy u matky startuje produkce mléka, a především období, kdy se musí naplno věnovat novorozenému miminku.

Tělo se hojí

Řada žen se intenzivně obává porodu, ovšem s odstupem času mnohé přiznávají, že náročnější jsou spíše první dny po porodu. Trápit vás může zejména hojení jizvy z nastřižené či natržené hráze po porodu. K úlevě je potřeba postižené místo především často sprchovat, ideálně chladnou vodou. Pomoci může také gel z dubové kůry nebo chladivé obklady. Tyto obtíže zpravidla trvají dva týdny. Tělo se ale hojí celkově – děloha, pochva, kůže i další části se vracejí do normálu, což může být nepříjemné i náročné. Nezapomínejte, že tělo potřebuje dostatek energie – proto dbejte na vydatnou stravu.

Kojení

Hned po porodu u matky startuje laktace. Nalévání mléka do prsou v prvních dnech může být bolestivé, brzy ale přejde. Bolet však může i kojení nesprávnou technikou, které může navíc vést až k zánětu prsou či poranění bradavek. To je potřeba řešit krémem na bradavky nebo hydrogelovými lepícími polštářky, které jsou ideální na větší poranění.

Očistky

Další nepříjemnou novinkou po porodu je odcházení očistek, tedy směsi krve a hlenu, které trvá až šest týdnů. Důležitá je častá výměna hygienických pomůcek a opět velmi časté sprchování (očistky jsou infekční, navíc vlhkost také není pro pokožku vhodná, zejména pokud došlo i poraněním při porodu). S odcházením očistek je spojená bolest břicha podobná porodním bolestem, často znatelná ve chvíli, kdy začnete dítě kojit. Hormon oxytocin, vyplavovaný při kojení, totiž způsobuje zavinování dělohy, s čímž souvisí právě i odchod očistek.

Hemoroidy

Zejména při porodu přirozenou cestou se u řady novopečených matek vyskytnou hemoroidy. Některé ženy ale potrápí již během těhotenství. Pomůže vám gel z dubové kůry a zejména čas. Ve většině případů samy vymizí.

Péče o dítě

Ačkoliv šestinedělí s sebou přináší řadu nepříjemných novinek, s ohledem na miminko a náročnou péči o ně si vlastních potíží budete jen málo všímat. V šestinedělí budete několikrát za noc vstávat k dítěti, většinu vašeho dne zabere kojení, utěšování pláče z neznámých příčin (i ve tři hodiny ráno), koupání, přebalování, případně masáže bříška kvůli nadýmání a jiné. Díky únavě a hladu vás pak vlastní drobné obtíže tolik trápit nebudou.

Psychická stránka

Mnohdy toho na vás možná bude moc. Šestinedělí je jedno z fyzicky i psychicky nejnáročnějších období, protože zejména pro prvorodičky znamená obrovskou změnu a doslova převrácení života. Nebojte se ale, po šestinedělí se režim dítěte rychle upravuje a přizpůsobuje vašemu běžnému dennímu rytmu.

Mohlo by se vám také líbit: