Pomozte dětem, aby se v postýlce nebály

od Kachlíková
0 komentář

Do narození jsou děti zvyklé, že tráví veškerý svůj čas s maminkou. Slyší, co se děje, jsou v teple, v šeru, je jim krásně. Po narození však zažijí velmi nepříjemné chvíle, kdy neví, co se děje, kde je jejich jistota v podobě maminky. Pomáhá přitulení, hlazení, mluvení na děťátko, nošení v šátku a další jiné metody. Co však dělat, když maličké nechce ležet v postýlce, nebo košíku a stále vás volá, je si nejisté a brečí?

Maminčino spodní prádlo patří do postýlky

Klid miminka může navodit vůně maminky. Ať už je to jakkoli neuvěřitelné, děti skutečně poznají vůni své maminky. Proč jim ji tedy nedopřát a nenavodit tak pocit bezpečí? Stačí, kdy své spodní prádlo, jako třeba tílko, podprsenku, nebo tričko, které jste měla na holém těle, podsunete vašemu drobečkovi.

Kde je den?

Větší děti se nebojí z důvodu, že by neměly jistotu, kde je maminka a jestli se vrátí. Obávají se tmy. Je to přirozené, nikdo, ani dospělí nemají rádi, když nevidí a nejsou si na 100 % jistí, co se kde děje. Pořiďte mu noční světýlko. Je tlumené, na baterie, stačí jemné zmáčknutí a rozsvítí se.

Dalším skvělým řešením je zakoupení lampiček, které svítí a do okolí pokojíku vysílají světelné obrázky. Děťátko pak usíná s letadýlky, hvězdičkami, zvířátky a bojí se méně.

Starší děti

U větších dětí je to bohužel složitější. Už ví, že tma nic nedělá. Ví, že rodiče jsou poblíž, že na zavolání přijdou a i přesto se bojí. Často je to způsobeno bujnou fantazií. Před spaním dítku připomeňte, že má myslet na něco příjemného (zmiňte něco, co jste zažili v nedávné době). Neříkejte, na co myslet nemá! Tím jeho mozek pobídnete k tomu, že na to myslet bude!

Dobré řešení je i jedno, zdánlivě neuvěřitelné, ale z praxe funkční. Jestli se dítě v pokojíčku samo bojí, uvažte mu na prst nit. Bude dloooouhá – až k vám. Když dítě za nit zatahá, musíte zareagovat a přijít k němu! Nit musí dosáhnout do obýváku, ložnice, kuchyně, zkrátka kamkoli, kde se pohybujete. Buďte připraveni na noční zatahání. I když je to nepohodlné, třeba zrovna tohle bude spolehlivý tip, který vám pomůže vyřešit problém se samostatným spaním.

Mohlo by se vám také líbit: